Banka chce vědět (téměř) všechno
Půjčit někomu (vám) takovou sumu, o jakou při hypotéce obvykle jde, je pro banku sice běžný krok, i při něm si však musí dávat pozor na to, komu své peníze půjčuje a jestli je reálné, aby se obnos bance vrátil i s úroky zpět.
Na důvěryhodnosti přitom žadatel ztrácí například negativním záznamem v registrech, konkrétně v úvěrových registrech, v centrálním registru úvěru ČNB, v Bankovním registru klientských informací (BRKI), v Nebankovním registru klientských informací (NRKI) a v registru SOLUS.
Banku zajímá také to, zda nemá žadatel na svých bedrech konkurz nebo nucené vyrovnání, případně jestli u něj nedochází k nesplácení úvěru.
BRKI = Bankovní registr klientských informací slouží pro poskytování údajů o klientech, jejich důvěryhodnosti a bonitě mezi bankami.
NRKI = zájmové sdružení právnických osob, jehož účelem je zjišťování a předávání informací o klientech mezi leasingovými a úvěrovými společnostmi.
SOLUS = zájmové sdružení právnických osob, jehož účelem je prevence předlužování klientů a růstu počtu dlužníků, kteří splácí s časovými prodlevami.
Na co nemáte s negativním záznamem v registrech nárok
Důležité je vědět, že pokud jeden z manželů neprojde při této „prověrce“, nepomůže celému páru při žádosti o hypotéku ani zúžení společného jmění manželů. Dalším nemilým překvapením může být fakt, že s jakýmkoli negativním záznamem v registrech banka pravděpodobně nevyslyší žadatelovo přání získat 100% hypotéku. Ať už jde o klasickou hypotéku například s 85% LTV, negativní záznam v registru bude pro klienta vždy přitěžující.
Škraloup máte tři až čtyři roky
U uvedených registrů se liší doba, kdy je klient veden jako problémový.
Klient je v registrech BRKI a NRKI veden po celou dobu života smlouvy a další 4 roky po jejím ukončení. V registru SOLUS to je v případě úvěrových smluv také po celou dobu života smlouvy a další 3 roky po jejím ukončení, maximálně však 10 let.
Lhůta začíná běžet okamžikem ukončení (např. doplacení) smlouvy, na které k prohřešku došlo.
Důležitá je také dlužná částka (v řádu desetitisíců už je opravdu zle) a velkou roli hraje i počet prohřešků této osoby.
Konečné rozhodnutí o poskytnutí hypotéky závisí vždy individuálně na posouzení příslušné banky.
Hrajte férově a banku sami informujte
Abyste se vyhnuli zamítavému postoji banky vůči vaší žádosti o hypotéku, můžete si z registrů nechat udělat výpis a sami ho předložit. Banka potom posoudí, zda vám hypotéku poskytne, nebo ne. Minimálně si tímto krokem ale ušetříte čas a administrativu spojenou s další žádostí.
Poraďte se ohledně hypotéky a záznamu v registrech s nestranným odborníkem v oblasti hypoték. Rozehrajte svou hru o hypoteční úvěr s profesionály z Gepard Finance a mějte po boku silného partnera, který vám sjedná ty nejlepší podmínky!