Jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem?

Chcete si pronajmout byt či dům? V tom případě budete uzavírat nájemní nebo podnájemní smlouvu. I přesto, že mnoho lidí nerozlišuje mezi nájmem a podnájmem, rozdíl je v mnoha ohledech zásadní. Odvíjí se od toho vaše práva a ochrana nájmu. V čem zásadním se nájem a podnájem liší?

Jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem?

Nájem vs. podnájem

Nájemní smlouvou se pronajímatel (vlastník nemovitosti) zavazuje přenechat nájemci byt nebo dům k dočasnému užívání a nájemce se za to zavazuje platit pronajímateli nájemné.

Podnájem vzniká v případě, kdy si sjednáme obývání nemovitosti nebo její části nikoli s vlastníkem, ale s osobou, která má sama danou nemovitost v nájmu.

Občanský zákoník a ochrana nájemce

Nájemce je dle občanského zákoníku považován za slabší smluvní stranu a jeho ochranu deklaruje hned v několika případech. Mimo jiné také tím, že si strany nemohou ujednat nic, co by zkracovalo nájemcova práva, která jsou mu zákonem přiznaná.

  • Podnikání a práce z domu – nájemce má právo podnikat či pracovat z domova, pokud to nezpůsobí zvýšené zatížení pro byt či dům.

  • Chov zvířat – nájemci je zákonem přiznáno právo chovat v bytě zvíře za předpokladu, že to nezpůsobí pronajímateli či ostatním obyvatelům domu obtíže, které by byly nepřiměřené poměrům v domě.

  • Žádné pokuty za pozdní platby – pronajímatel nemůže dát nájemci pokutu za pozdní platbu nebo za nedodržení podmínek.

  • Podnájem bez souhlasu vlastníka – nájemce je oprávněn dát část bytu do podnájmu bez souhlasu pronajímatele, pokud nájemce v bytě sám trvale bydlí. Vzniká mu pouze povinnost oznámit pronajímateli zvýšení počtu osob žijících v bytě. Pokud nájemce dává k dispozici celou nemovitost, kterou trvale neobývá, souhlas majitele je nutný.

  • Výpověď nájmu na dobu určitou – nájemce má možnost vypovědět nájem, který byl uzavřen na dobu určitou, za předpokladu, že došlo k takové změně okolností, že již nelze po nájemci rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Nájem nebo podnájem?

Zatímco u nájmu jsou práva a povinnosti smluvních stran definovány zákonem poměrně jasně, na podnájem se nevztahuje zákonná ochrana nájmu, proto velmi záleží na podmínkách ve smlouvě.

Podnájemník má menší práva než nájemník, navíc podnájemní smlouvu lze vypovědět bez udání důvodů. Vždy si proto ověřte, s kým vstupujete do smluvního vztahu, abyste věděli, zda se jedná o nájem či podnájem. Není podstatné, jak se smlouva nazývá, ale to, s kým je uzavírána. Kdo je vlastníkem nemovitosti je uvedeno v katastru nemovitostí.

Hypotéka na bydlení

Osobní vlastnictví je stále nejvyhledávanější formou bydlení. Nemusíte řešit nájemní ani podnájemní smlouvu, jste vlastníkem nemovitosti a můžete s ní zacházet plně dle svých potřeb. Kupujete dům či byt? Nejčastější formou financování je hypoteční úvěr. Pokud chcete ušetřit čas a práci přenechat odborníkům, stačí si sjednat  zdarma schůzku s naším hypotečním makléřem. Zajistíme vám profesionální přístup a hypoteční produkt sestavíme přesně podle vaší potřeby.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...