Kdy je výhodné vzít si hypotéku

Ať už jste jednotlivec, pár, nebo rodina s dětmi, myšlenka na vlastní bydlení čas od času napadne každého. Jen málo jedinců však má tu možnost koupit si byt či dům z úspor, a proto přichází na řadu zvažování hypotéky. Záměrně říkáme zvažování, protože hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek, který je nutné si důkladně promyslet. Kdy je tedy výhodné spojit svůj život s mnoha lety splácení hypotéky?

Kdy je výhodné vzít si hypotéku

 1. Máte vlastní příjem

Pochopitelně tím nemyslíme brigádu při studiu, ale skutečný pravidelný příjem, který máte jistý (tím nemusí nutně být jen pracovní smlouva na dobu neurčitou, ale také vaše vlastní profesní kvality umožňující si eventuálně najít jiné zaměstnání). Bez takového příjmu, z něhož je člověk schopen pokrývat běžné životní náklady i půjčku, nemá smysl o hypotéce uvažovat. Variantou je samozřejmě za účelem koupi společného bydlení spojit příjmy se stálým partnerem či partnerkou.

 2. Plánujete setrvat na jednom místě

Pokud se člověk chystá například na dlouhodobý pobyt ve světě nebo počítá se stěhováním za prací, je vhodné si dobře promyslet, zda danou nemovitost (a tudíž hypotéku na ni) skutečně bude využívat, či zda se o ni v době jeho nepřítomnosti bude starat někdo jiný, a hlavně – zda bude stále schopen splácet.

 3. Jste nuceni volit mezi nájmem a koupí bydlení

Dokud člověk studuje a nesplňuje první bod, tedy vlastní výdělek, těžko bude bydlet jinde než u rodičů, nebo v nájmu. Z dlouhodobého hlediska je však pronájem bydlení nevýhodný, protože ačkoli každý měsíc platíte určitou sumu (a nemusí být ani nízká), jistota střechy nad hlavou je zpravidla ohraničena dvěma až třemi měsíci výpovědní lhůty v nájemní smlouvě. Závazek 20 nebo 25 let splácení hypotéky znamená, že své pravidelné měsíční platby „nevěnujete“ majiteli pronajímaného bytu, ale sami sobě do budoucna. Jednou totiž byt či dům splatíte a bude váš vlastní. Naproti tomu nájemník se nikdy vlastníkem bytu nestane, i kdyby platil nájemné desítky let.

 4. Chcete zajistit rodinu i v případě výpadku příjmu

S poslední větou předchozího bodu úzce souvisí zajištění rodiny. V případě náhlé ztráty zaměstnání, špatného zdravotního stavu nebo úmrtí živitele rodiny se celá rodina dostává do těžké finanční situace, která může učinit platbu nájemného i hypotéky náročnou, ne-li nemožnou. Rodina se pak z pronájmu musí stěhovat například do menšího bytu, do méně atraktivní části města a podobně. Pokud však máte hypotéku a k ní sjednané pojištění schopnosti ji splácet, splácení „počká“, nebo (v případě úmrtí živitele) pojišťovna či banka hypotéku „doplatí“ a nemovitost zůstává pojistníkovi (resp. jeho pozůstalým). Když odhlédneme od této fatální varianty, stále má pojistník jistotu, že pokud dočasně přestane splácet, o svůj majetek nepřijde.

 5. Zajišťujete děti i sebe sama do budoucna

Ať už člověk děti má, plánuje je, nebo chce zajistit v budoucnosti jen sám sebe, vlastní bydlení je jednou ze silných životních jistot. Jestliže je dům či byt udržovaný a je v dobré lokalitě, neztrácí na hodnotě, nebo na ní dokonce přibývá. V případě nenadálých událostí nebo omezení příjmů například ve stáří lze nemovitost prodat a pořídit si za ni menší, nebo ji (částečně) pronajímat a tím si doplňovat rozpočet. Stejně tak platí, že u vlastního bydlení odpadají náklady majiteli nemovitosti, a zůstávají jen energie, voda, plyn, případně daně, pojistky a náklady na údržbu dle možností.

 

Pokud zvažujete hypotéku a hledáte průvodce, který vám jednoduše vysvětlí celý proces a vysvětlí základní pojmy, stáhněte si náš e-book "Jak ušetřit na hypotéce" ve formuláři níže.

 

 

Sdílejte článek