Koronavirus a úrokové sazby hypoték

Koronavirus a hypotéky. Bankovní rada České národní banky snížila svou hlavní úrokovou sazbu na 1 %. Cílem tohoto kroku je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Jak se kroky ČNB promítnou do úrokových sazeb hypoték? Jaký na hypotéky bude mít vliv koronavirus? Dojde k očekávanému snížení sazeb?

Koronavirus hypotéky

Vliv koronaviru na hypotéky

ČNB 2x po sobě snížila úrokové sazby

ČNB podruhé během necelých čtrnácti dní snížila všechny úrokové sazby. Poprvé tak učinila 16. března 2020 o 0,5 procentního bodu, poté 26. března 2020 o dalších 0,75 procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni 1 %, lombardní sazba na 2 % a diskontní sazba na 0,05 %. Základní úroková sazba je tak nyní nejníže od léta 2018.

Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky byla podpora české ekonomiky, která trpí zavedenými striktními omezeními proti šíření koronaviru. Současný vývoj ovlivněný pandemií koronaviru COVID-19 podle bankovní rady vede k potřebě dalšího významného snížení sazeb v letošním roce, což by mělo podpořit zotavování ekonomiky.

Čtěte také: Aktuální přehled odkladů splátek hypotéky v souvislosti s výskytem koronaviru

Hypotéky & koronavirus

Poklesnou úrokové sazby hypoték?

S poklesem základní úrokové sazby se logicky nabízí otázka, zdali dojde také ke snížení úrokových sazeb hypoték. Bohužel na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože snížení základní úrokové sazby nemá tak úplně přímý vliv na výši komerčních úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbou centrální banka úročí komerčním bankám přebytečné peníze. Snížením sazeb se tak ČNB snaží banky motivovat k tomu, aby si ukládaly méně peněz u centrální banky a poskytovaly více úvěrů.

Hlavním argumentem pro snížení úrokových sazeb hypoték je cena dlouhodobých penězkterá je nejčastěji prezentována cenou tzv. úrokových swapů, které v posledních týdnech výrazně poklesly. S ohledem na tento prudký pokles (během posledních 5 týdnů poklesla cena pětiletého úrokového swapu o 1 p.b.) by proto mělo být minimálně navyšování úrokových sazeb z hypoték vyloučené.

Co brání levnějším hypotékám?

Snižování sazeb nejen české centrální banky by mělo i nadále zlevňovat bankám zdroje, což by v konečném důsledku mohlo vést ke snížení úrokových sazeb hypoték. Záležet nyní bude na přístupu bank. Je to čistě jejich rozhodnutí, kdy a do jaké míry nižší náklady na cenu zdrojů promítnou na klienty. Významnou roli bude hrát především celkový stav ekonomiky zatížené pandemií koronaviru, ale např. také odklad splátek, který bude pro české banky znamenat velkou administrativní zátěž.

„Co přesně bude, nevíme, ale dá se velmi racionálně očekávat, že ekonomika bude čelit oslabení, možná skutečně dojde k recesi a její dosah neumíme ani odhadovat. Faktem ale je, že jsou celá odvětví, která jsou současnou situací zcela přímo poškozena: stravování, doprava, cestovní ruch, ale konec konců služby obecně, výroba. Část lidí přijde o práci. Část lidí práci udrží, ale příjmy se sníží. Podnikatelé budou mít menší zisky. Dá se čekat, že taková situace bude mít nějaký dopad do portfolií bank. Část úvěrů se dostane zřejmě do potíží se splácením. Banky na to nutně musí reagovat. A to nejen v oblasti požadavků na klienty, jejich příjmy, parametry hypoték atd., ale i v oblasti cenové. Banky zcela logicky začnou zvýšené riziko promítat do zvýšení tzv. rizikové marže – části úrokové sazby, kterou banka primárně nevnímá jako svůj zisk, ale jako příspěvek na případné krytí možných ztrát v budoucnu, které by mohly plynout z nesplácených úvěrů,“ komentuje aktuální situaci úrokových sazeb 2020 ovlivněnou koronavirovou pandemií David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Potřebujete bezpečně řešit hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, můžete vše řešit také přes bezkontaktní setkání s makléřem v rámci nové služby BEZKONTAKTNÍ HYPOTÉKA – více informací ZDE.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...