Kupujete byt? Zajímejte se o fond oprav

Kupujete byt? S jeho koupí se stáváte automaticky také vlastníkem podílu na společných částech domu. Proto se pořádně rozhlédněte po domě a zkuste si zjistit co nejvíce informací o tom, jak v domě funguje společenství vlastníků jednotek (SVJ). Především pak kolik peněz má společenství nastřádáno v tzv. fondu oprav, z něhož se hradí údržba a opravy domu.

Kupujete byt? Zajímejte se o fond oprav

Co je to fond oprav?

Mezi nejdůležitější zdroje příjmů SVJ patří příspěvky na správu domu a pozemku, často označované jako fond oprav. Financuje se z něj správa a údržba nemovitosti. I přesto, že může být dům nový nebo nově zrekonstruovaný, ve chvíli, kdy dojde k nějaké havárii či rozsáhlé opravě, je zapotřebí větší finanční obnos. Pro tyto účely zákon nařizuje povinnost vlastníků jednotek platit na účet společenství příspěvky na správu domu a pozemku.

Kolik budu platit?

Pravidla pro příspěvky na správu domu a pro způsob určení jejich výše jsou povinnou náležitostí stanov SVJ. Není-li určeno jinak, přispívá vlastník bytu na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Všichni spoluvlastníci jednotek platí obvykle poměrnou část dle podlahové plochy. Konečná částka bývá často vyjádřena korunovou sazbou za m2. Vlastníci bytů by si měli na společné schůzi rozhodnout, co všechno budou ze společných prostředků platit, a podle toho stanovit konečnou výši příspěvku.

O výši příspěvků do fondu oprav musí podle zákona o vlastnictví bytů rozhodnout nadpoloviční většina vlastníků (měřeno podle počtu podílů na společných částech domu).

Novostavba vs. starý dům

V případě starších či panelových domů záleží na míře předpokládaných budoucích rekonstrukcí a oprav. Pokud je zřejmé, že dům bude opravy potřebovat, můžete jako nový vlastník čekat, že se v budoucnu příspěvky do fondu pravděpodobně výrazně zvýší, nebo budete muset svůj podíl na nákladech uhradit jednorázově.

I v případě novostaveb je potřeba počítat s určitými platbami do společného fondu oprav. Kromě minimálních provozních nákladů na energie ve společných prostorách, je vhodné také počítat s jistou rezervou pro případné drobné opravy, kterým budete muset v budoucnu čelit. Stanovení výše příspěvku na správu domu je individuální a opět by mělo odrážet velikost konkrétního bytového domu. Odvody do fondu oprav však dosahují v případě novostaveb obvykle jen několika stokorun měsíčně.

Nenechte se zaskočit, informujte se

Před samotnou koupí bytu se informujte u vedení SVJ, jaké jsou plánované opravy a především jak bude probíhat jejich financování. Zajímejte se o to, jak velké jsou příspěvky na správu domu a pozemku, jaký je zůstatek na účtě, kde se příspěvky kumulují, zdali se bude jejich výše v dohledné době zvyšovat apod.

Starosti s financováním přenechte odborníkům

Kupujete byt a potřebujete pomoct s financováním? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...