1. Vytápění tuhými palivy
K tradičním a stále velmi oblíbeným formám vytápění patří v Česku kotle na tuhá paliva, ať už se jedná o dřevo, uhlí, brikety, dřevěné či rostlinné pelety. A proč tak velká obliba? V zásadě platí, že se jedná o skutečně nejlevnější zdroj vytápění, zejména v případě vysoké spotřeby (staré či nezateplené domy). Ročně je v tuzemsku spáleno více jak 5 milionů „kubíků“ dřeva, a tak lze předpokládat, že i přes sílící tlaky na náhradu pevných paliv jinými zdroji tepla, bude mít biomasa ve formě palivového dřeva, briket a pelet stále své významné a pevné místo.
Od září 2022 pouze vyšší emisní třída
Pokud zvažujete pořízení kotle na tuhá paliva, preferujte co nejvyšší emisní třídu. Od září 2022 je v České republice zakázán provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Nejvhodnější je co nejvyšší dostupná emisní třída, aktuálně je to 5., na kterou lze navíc získat i u starších domů kotlíkovou dotaci.
2. Vytápění zemním plynem
Dalším typem vytápění je plynový kondenzační kotel. Na rozdíl od kotlů na tuhá paliva budete mít toto teplo bez starostí. Topení zemním plynem je pohodlné, bezpečné a ekologické. Dnes je tento způsob vytápění na pranýři kvůli rychle a neočekávaně rostoucím cenám plynu. Závislost ceny tohoto zdroje energie na aktuální geopolitické a ekonomické situaci se ukazuje jako velmi nevýhodná a může zkomplikovat život mnoha domácnostem, které nemají dostatečné finanční rezervy či jiné možnosti vytápění. Proto je nutné s touto skutečností při rozhodování počítat.
Cenu lze zafixovat i na několik let dopředu
Nicméně je nutné dodat, že i když ceny plynu na trhu v posledních měsících rostly, nemusí tomu být věčně. Navíc cenu si lze u kvalitního dodavatele zafixovat i na několik let dopředu, takže můžete být klidní i v době, kdy aktuální ceny na trhu kolísají.
Nezapomeňte na plynovou přípojku
Do jakých nemovitostí se vytápění plynem hodí? Obecně lze říci, že do všech staveb – do starých rodinných domů, domů po rekonstrukci nebo do novostaveb. Základním předpokladem pro vytápění zemním plynem je plynová přípojka. Pokud ji nemáte, bude třeba zajistit její výstavbu (případně prodloužení plynovodu) od místa připojení určeného v návrhu smlouvy o připojení. Ta se uzavírá přímo s distributorem plynu. Distribuční soustava zemního plynu v České republice je rozdělena do tří území, která jsou pod správou tří distribučních společností - RWE GasNet, E. ON a Pražská Plynárenská.
3. Elektrické vytápění
Vytápění elektřinou se pro svou dnes také poměrně vysokou cenu vyplatí především u nízkoenergetických budov s kvalitně provedenou izolací a dobrými okny. Řeč je především o pasivních a nulových domech, ve kterých se jedná o velmi levný způsob vytápění. Důvodem je nízká spotřeba a pořizovací náklady na přímotopy. Vedle přímotopů jsou k dispozici také infrapanely, nebo elektrické podlahové topení. Vytápění domu elektřinou je navíc zcela bezúdržbové a velmi pohodlné. Provozní náklady lze snížit kombinací elektřiny ze sítě a vlastní fotovoltaické elektrárny.
4. Tepelné čerpadlo
Energeticky méně náročným typem vytápění je tepelné čerpadlo, které uspokojí především ty, kteří hledají ekologické vytápění a zároveň maximální míru soběstačnosti. Tepelné čerpadlo čerpá teplo buď ze vzduchu, z podzemní vody nebo z půdy a mění ho na energii, která pomocí média buď ohřívá, nebo chladí dům. Nevýhodou tohoto způsobu vytápění je vyšší pořizovací cena. Náklady na provoz jsou sice nízké, ale jedná se o velkou investici v řádech stovek tisíc korun.
Minimum energie na provoz
Na svůj vlastní provoz spotřebuje jen minimum energie a správný výběr tepelného čerpadla lze přizpůsobit konkrétnímu typu domu. V podmínkách České republiky je tepelné čerpadlo schopné vyrobit asi 75 % ze svého přírodního zdroje, 25 % energie tvoří elektřina při dotápění za velkých mrazů, případně sloužící pro pohon samotného tepelného čerpadla. Když si však na výrobu této elektřiny pořídíte solární panely, získáte 100 % ekologický zdroj energie.
Pro novostavby i zrekonstruované domy
Tepelné čerpadlo se hodí do novostaveb a zrekonstruovaných, zateplených starších domů. U staveb bez izolace by jeho účinnost nedosahovala tak dobrých výsledků a dotápění elektřinou by se zbytečně prodražilo.
5. Fotovoltaika a tepelné čerpadlo
Ideální kombinací je vzhledem k rostoucím cenám energií vlastní fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem. Výsledkem je úspora 80 – 90 % nákladů na vytápění a ohřev teplé vody ve srovnání s jinými technologiemi. Rodina žijící ve větším rodinném domě může díky tomu ušetřit i několik desítek tisíc korun provozních nákladů ročně.
Zvažte možnosti a poraďte se s odborníkem
V neposlední řadě berte v potaz, že samotná technologie vám nízké náklady na vytápění nezaručí. Podstatnou roli hraje také izolace domu, protože dům, který není důkladně zateplený, má vyšší náklady na vytápění. Pro určení spotřeby je důležité zjistit tepelné ztráty domu. V takovém případě se vždy vyplatí obrátit se na kvalifikovanou firmu, která by vám měla být schopna navrhnout nejlevnější způsob vytápění domu.
Pomoc s hypotékou? Obraťte se na Gepard Finance
Na zkušeného odborníka se obraťte také v případě, že potřebujete řešit financování koupě domu. Pokud potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.