Kupuji nemovitost: starý dům, nebo novostavba?

Vlastní bydlení je pro mnohé tím nejzásadnějším rozhodnutím v životě. Pokud víte, že chcete žít v domě, další zásadní otázkou je, zdali novostavba, nebo rekonstrukce staršího domu. Připravili jsme pro vás několik bodů, na které byste se měli zaměřit, pokud stojíte před podobným rozhodováním.

Kupuji nemovitost: starý dům, nebo novostavba?

Novostavba

1/ Velká počáteční investice – pokud již nevlastníte nebo jste nezdědili pozemek, investice do bydlení je o to vyšší, protože musíte počítat také s pořízením parcely a jejím případným napojením do inženýrských sítí. S novostavbou souvisí mimo jiné investice do nově založené zahrady a případně také potřeba někde bydlet po dobu výstavby.

2/ Lokalita – je stále obtížnější najít vhodný pozemek pro výstavbu nového bydlení. Obzvláště ve velkých městech se často stává, že stavební parcely na lukrativních místech jsou již téměř vyčerpány. Nové domy se proto stavějí dál od měst. S tím souvisí samozřejmě rizika v podobě horší dopravní obslužnosti a občanské vybavenosti.

3/ Technologické vybavení – po technické stránce by mělo bydlení v novostavbě odpovídat aktuálním trendům a legislativě, a to i s výhledem do budoucnosti. Ať už jde o energetické úspory či výstavbu v nízkoenergetickém a pasivním standardu.

4/ Náklady na provoz – pokud vám kromě počáteční investice záleží také na budoucnosti, pak jsou podstatné také náklady na provoz domu. Energeticky úspornější novostavby se staví z mnohem kvalitnějších materiálů, které mají lepší izolační vlastnosti.

Starý dům

1/ Celkové náklady na rekonstrukci – i přesto, že vás koupě staršího domu může vyjít levněji, mohou být celkové náklady po dokončení rekonstrukce vyšší než u novostavby. Záleží na stavu domu, pořizovací ceně a rozsahu rekonstrukce – důležitý je kromě fasády a střechy také stav izolací, rozvodů vody, elektřiny, odpadů, plynu a topného systému.

2/ Jednodušší dokumentace, méně povolení – starší domy jsou již obvykle napojené na inženýrské sítě, nemusí se pro ně řešit další povolení, jako v případě stavby nového domu u nezasíťovaného pozemku.

3/ Problémy při rekonstrukci – člověk nikdy neví, jaký problém se při rekonstrukci objeví. Neznalost reálného technického stavu může způsobit, že na první pohled nízká kupní cena bude významně navýšena o investice, se kterými jste při prvotním návrhu a propočtu nepočítali. Navíc je při rekonstrukci staršího domu nutné počítat s mnoha nezbytnými pracemi. Domy, které se stavěly v minulém století, byly často zařízeny pro jiný způsob života – ať už jde o řešení vytápění, zateplení, odvodnění okolo domu apod.

4/ Genius loci – u novostavby se často argumentuje tím, že je vše nové a můžete si vše postavit dle vašich představ. Ovšem starší domy mají tzv. genia loci – svého ducha, neopakovatelnou atmosféru a energii. Stará stavba má zkrátka svou duši. Další výhodou jsou také již založené zahrady a vzrostlé stromy.

5/ Bydlení hned – pokud kupujete starší dům, výhodou je možnost okamžitě se nastěhovat a opravovat postupně. V případě, že se rozhodnete stavět, musíte počítat se zajištěním bydlení po dobu, než bude stavba připravena k obývání.

Financování

Bezesporu nejzásadnější věcí, kterou byste neměli podcenit, je financování vašeho snu o vlastním bydlení. Za každé situace se vyplatí jednat pouze s odborníky. Využijte možnosti obrátit se na zkušeného hypotečního zprostředkovatele, který vám s touto otázkou pomůže. Sjednejte si zdarma schůzku s naším makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...