Na co si dát pozor, když splácíte hypotéku: 3 nejčastější příčiny problémů

Není žádným tajemstvím, že hypotéka představuje kromě snadnější cesty k vlastnímu bydlení také velký závazek v podobě splátek. Ačkoliv s ním většina lidí při sjednávání počítá, realita je může i tak nakonec hodně zaskočit. I zde ale platí pravidlo, že „kdo je připraven, není překvapen“. Když si budete uvědomovat rizika, jednodušeji se jich vyvarujete. Přečtěte si, co obvykle stojí za tím, že se z úvěru stane noční můra.

Berete si hypotéku? Víme, na co si dát pozor!

1. Nedostatečné rezervy

Člověk míní, život mění. Tímto známým příslovím by se dala vyjádřit podstata všech problémů, které se vyskytují v souvislosti se splácením hypotečních úvěrů. Můžete přijít o práci či například dlouhodobě onemocnět a najednou zjistíte, že další měsíc už finančně nezvládnete.

A přesně v takových situacích by měly přijít na řadu rezervy, ze kterých lze všechny závazky po nezbytnou dobu obstarávat. Jak ale ukázal průzkum agentury IPSOS, téměř 60 % domácností by ztrátu příjmů neustálo a nedokázalo by vyžít déle než čtvrt roku.

Vyplatí se proto mít pro tyto případy vyhrazené úspory, které kromě větší jistoty přinesou i klidnější spaní, když se stane něco neočekávaného. Odborníci doporučují vytvořit si zásobu alespoň ve výši 6 splátek, nicméně čím více se vám podaří naspořit, tím samozřejmě lépe.

2. Nevhodně nastavená výše splátek

Vidina rychlejšího splacení vede lidi k tomu, že si nastaví vysoké splátky, které jim následně ukrajují z měsíčního rozpočtu víc, než je rozumné. Z výsledků výše uvedeného průzkumu vyplynulo, že až 10 % domácností vkládá do splácení úvěru více než 75 % svých příjmů a každý druhý klient bankovní instituce polovinu ze všech finančních prostředků, které mu pravidelně plynou ze zaměstnání a dalších zdrojů.

Při žádání o poskytnutí úvěru byste tak měli myslet dopředu a brát do úvahy i možné krizové scénáře. A tomu následně uzpůsobit hladinu splátek. Nebo mít v záloze promyšlený plán, jak při vzniku obtíží vše ustát a zdárně vyřešit. Konkrétně to může znamenat, že zažádáte o odklad či dočasné snížení splátek nebo celý úvěr refinancujete. Pamatujte na jednoduché pravidlo. Pokud se stane cokoliv, co reálně ohrožuje vaši schopnost řádně splácet, na nic nečekejte a informujte poskytovatele půjčky, abyste se dohodli na úpravě podmínek.

3. Neudržování finanční stability

Neuvážená rozhodnutí o penězích a kolísání poměru mezi příjmy a výdaji – i když risk může být zisk, u hypotéky s ním zacházejte opatrně. Jakmile splácíte půjčku, je nutné přistupovat k rozpočtu maximálně obezřetně.

Úvěr sice automaticky neznamená striktní omezení v otázce nakládání s finančními prostředky, ale určitě je na místě mnohem více pamatovat na vlastní ekonomickou stabilitu a nedělat nic, co by mohlo reálně ohrozit splácení.  A tím více, pokud nedisponujete dobrými rezervami, o kterých jsme psali v prvním bodě tohoto článku.
 

Chcete si pořídit vysněný byt nebo dům, ale nevíte, jak na to? Stáhněte si zdarma náš e-book 10 kroků, jak ušetřit na hypotéce, ve kterém se vše podstatné dozvíte.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...