Na co si dát pozor při vyřizování hypotéky

Jsme v době historicky nejnižších úrokových sazeb. V případě, že se této příznivé situace chystáte využít, dejte pozor, abyste při vyřizování hypotečního úvěru nenarazili na problém. Získání hypotéky totiž má svá úskalí. Výhodné nabídky nebývají zadarmo, ne všechny příjmy jsou z hlediska bonity akceptovány a vyřízení hypotéky nebývá otázkou jen několika málo dnů.

Na co si dát pozor při vyřizování hypotéky

Nenechte se zlákat pozlátkem hezkého čísla

Nejnižší úroková sazba nemusí být pro klienta tím nejlepším řešením. Přesto se mnoho z nich nechá nachytat právě na lákavé číslo. Zvláště pak v aktuálním období, kdy úrokové sazby pokořily hranici 2 %, jsou sazby začínající jedničkou bez výjimky něčím podmíněny. Obecně se jedná nejčastěji o sjednání rizikového pojištění nebo majetkového pojištění, zřízení a užívání běžného účtu, zřeknutí se možnosti mimořádných splátek či další podmínky. Je nutné zvážit, kolik nižší sazba skutečně ušetří na splátce a kolik bude například pojištění úvěru stát. Je důležité vyčíslit si celkové náklady a zvážit užitnou hodnotu doplňkových produktů.

Různé příjmy posuzují banky odlišně

Banky důkladně prověřují zdroj a výši příjmů klienta a ne všechny příjmy, které klient měsíčně získává, jsou pro banky z pohledu schvalování úvěru uznatelné. „Problematický může být živnostník, který uplatňuje náklady paušálem. Některé banky v takovém případě odečtou od příjmů paušální výdaje, dopočet zdravotního a sociálního pojištění a daň z příjmů. Takto vypočtený roční příjem je pro banku směrodatný. Méně přísný přístup spočívá v tom, že banka odečte od příjmů tři čtvrtiny uplatněných paušálních výdajů a daň. Výsledek se pak může lišit velmi zásadně,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. „Příjmy z kategorie výživného či některé typy důchodů banky v naprosté většině neuznávají vůbec. Na druhou stranu existují ale banky, u kterých lze doložit třeba i příjem z plného invalidního důchodu nebo příjem z budoucího pronájmu,“ dodává Jan Kruntorád.

Nespoléhejte na to, že proces vyřízení hypotéky je otázka několika málo dnů

Lidé snadno nabývají dojmu, že schválení hypotéky je otázka několika málo dnů. Zkušený a seriózní poradce však potvrdí, že tento proces trvá ve skutečnosti asi dva týdny, ve složitějších případech tři týdny, ale někdy i celý měsíc. Jeden až dva pracovní dny obvykle trvá doba od předání všech požadovaných dokumentů bance do schválení žádosti. Zajistit všechny dokumenty, které banka požaduje v odpovídající kvalitě, však může celý proces hodně protáhnout. Například jen potvrzení o příjmech vystavené zaměstnavatelem může být hotové během dne, ale může to být i otázka týdne. Nejvíce času obvykle zabere odhad nemovitosti. Ten trvá v ideálním případě asi týden. K odhadu je často potřeba doložit aktuální list vlastnictví, snímek katastrální mapy, nabývací titul, případně další různé dokumenty, které si banka v některých situacích vyžádá.

Pozor na zamítnutí žádosti, nejdříve si nechte hypotéku schválit

Lidé často potřebují reagovat velmi rychle na nabídku na trhu, a pokud mají o nějakou nemovitost zájem, jsou nuceni záhy skládat rezervační zálohu. „Složit zálohu, aniž by klient měl velice reálnou indikaci, že úvěr dostane, je však hazard. Ještě před hledáním nemovitosti je proto vhodné využít schválení hypotéky v požadované výši a zároveň i schválení maximálního rámce hypotéky. Pro takové případy nabízíme službu Hypotéka naopak, která umožňuje najít nemovitost a proces hypotéky tak doplnit o objekt úvěru a objekt zástavy až devět měsíců po schválení,“ upozorňuje Jan Kruntorád. I když ale půjde klient do koupě nemovitosti po hlavě a banka následně úvěr zamítne, nemusí to znamenat fatální problém. „Zamítnutí u jedné banky ještě nemusí znamenat vážný problém. Důvodem může být nějaká interní věc, která u jiné banky nehraje roli. Rozhodně je pak reálné žádat u jiné banky. Pokud však žadatel nepochodí u více bank, znamená to zřejmě větší problém. Zkušený hypoteční makléř by se však do takové situace s klientem neměl dostat,“ dodává Jan Kruntorád.

Pozor na kreditní karty a podobné závazky

Kreditní karty, kontokorenty či spotřebitelské úvěry zásadně ovlivňují bonitu žadatele o hypotéku. I když má každá banka individuální přístup, je možné obecně popsat vliv těchto úvěrových závazků na možnou výši hypotéky. Každý úvěr, jenž klient splácí, snižuje výši nové hypotéky i o stovky tisíc korun. Je pravdou, že konkrétně kreditní karty a kontokorenty nemusí některé banky brát v potaz. U jiných bank ale úvěrové rámce kreditních karet a kontokorentů mohou bonitu výrazně snížit a to bez ohledu na to, zda klient z kreditní karty peníze skutečně čerpá či nikoliv.

 


 

Najděte si nejlepší sazbu hypotéky zde!

 


 

O společnosti Gepard Finance

GEPARD FINANCE jsou specializovanou makléřskou firmou, jejímž hlavním oborem činnosti je poradenství v oblasti hypotečních úvěrů a kompletní zpracování úvěrových a pojišťovacích produktů. Profesionální makléři svým klientům zdarma zajišťují hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a pojištění. V současné době disponuje franšízová síť GEPARD FINANCE 110 funkčními obchodními místy, čímž je zajištěna snadná dostupnost a obsluha klientů po celé České republice i Slovensku. GEPARD FINANCE se v roce 2011 staly největší hypotečně-makléřskou firmou v ČR. Jsou zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů a držitelem značky kvality „FÉR hypotéka“.

 

Tisková zpráva společnosti GEPARD FINANCE a.s.

Vydáno dne: 23. října 2014

Kontakty pro média

Ing. Jan Kruntorád
předseda představenstva společnosti Gepard Finance
Pernerova 659/31a 186 00 Praha 8 – Karlín
tel.: +420 724 215 626
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Jiří Hlinka
manager marketingu společnosti Gepard Finance
Pernerova 659/31a 186 00 Praha 8 – Karlín

tel.: +420 606 656 004
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úrokové sazby hypoték budou v příštím roce atakovat 5 %. U nejběžnější pětileté fixace může splátka vzrůst o třetinu

Letošní říjen se nesl ve znamení výrazného zvyšování úrokových sazeb hypoték. Na začátku listopadu překvapila ČNB nečekaným navýšením základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Hypotéky tak budou nevyhnutelně dále zdražovat a...

Gepard Finance zahajují spolupráci s RENOMIA, předním pojišťovacím makléřem ve střední a východní Evropě

Společnost Gepard Finance, největší hypoteční specialista na českém trhu, vstupuje do nového roku s podporou nového silného partnera. V oblasti pojištění, investic a penzí Gepard Finance nově spolupracují se společností RENOMIA, a. s., předním...

Hypotéky jsou opět velmi levné. Jak se zorientovat v nabídkách bank?

Úrokové sazby hypoték sice zatím nedorovnaly historická minima z let 2016 a 2017, i tak jsou však velmi příznivé a není vyloučen ani jejich další mírný pokles. Pro každého klienta ale nemusí být nabídka bank dobře čitelná. Různé banky totiž...