Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si spočítat měsíční splátku a jaký je vývoj cen na nemovitostním trhu.

mimořádná splátka hypotéky

Úrokové sazby jsou nejnižší za poslední rok

Pokud se chystáte splácet hypotéku, bude tím nejvyšším výdajem, se kterým je nutné každý měsíc počítat, splátka hypotéky. Její výše se mimo jiné odvíjí od celkové výše hypotéky, úrokové sazby a doby splácení.

V červenci 2023 úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů poklesla a dostala se na nejnižší úroveň od srpna minulého roku5,8 %. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách.

Abyste zjistili, jak vysokou hypotéku budete platit, zadejte si parametry pro výpočet měsíční splátky do hypoteční kalkulačky a hned zjistíte, jak zhruba velká bude měsíční splátka a úroková míra při konkrétní výši hypotečního úvěru.

Zdroj: gpf.cz

Ochlazení nemovitostního trhu přineslo mírný pokles cen

Od roku 2020 dochází k významnému rozšíření propasti mezi příjmy domácností a cenami nemovitostí. Ve srovnání s obdobím před covidovou pandemií vzrostly nominální mzdy a hrubý domácí produkt (HDP) o téměř 20 %, avšak ceny starších bytů a rodinných domů se zvýšily o více než 60 %.

Tento trend je podpořen i analýzou Mezinárodního měnového fondu (MMF), která ukazuje, že od roku 2015 do konce roku 2021 se příjmový nesoulad v České republice zvětšil nejvíce ze všech 58 sledovaných zemí.

Vysoké ceny nemovitostí a růst úrokových sazeb, stejně jako přísná pravidla pro získání hypotéky, drahé energie i stavební materiály ale způsobily výrazný pokles prodejů, a tím dlouho očekávané ochlazení realitního trhu a pokles cen nemovitostí.

Některé typy nemovitostí zlevnily dokonce výrazněji než ty ostatní. Jde především o byty v panelových domech, energeticky náročnější byty ve starších zástavbách, rodinné domy před rekonstrukcí nebo jiné nemovitosti, u kterých se dají předpokládat vysoké náklady spojené s bydlením.

Jak bude pokračovat vývoj na nemovitostním trhu lze předvídat jen velmi obtížně. Vše nasvědčuje tomu, že ceny nemovitostí čeká ještě mírný propad, zlevnění se však nemusí dotknout celého trhu. Výjimku mohou tvořit byty v centrech velkých měst, energeticky úsporných novostavbách nebo zrekonstruovaných domech. Příliš nezlevní ani menší rodinné domy v dobrém technickém stavu s nízkou energetickou náročností.

Průměrná cena za 1 m ² bytu

Zdroj: realitymix.cz

Průměrná velikost hypotéky je nejvyšší za poslední rok

Průměrná výše hypotéky v červenci nepatrně vzrostla, nacházela se však vesměs na podobné úrovni jako předchozí měsíc, mírně nad hranicí 3 mil. Kč. To představuje při průměrné hypoteční sazbě 5,8 % měsíční splátku hypotéky u splatnosti na 30 let více než 17 000 Kč a při splatnosti 20 let měsíční splátku vyšší než 21 000 Kč.

Tip pro vás

Výši měsíční splátky důkladně zvažte. Pokud vám vzniknou nenadálé finanční výdaje, existuje reálné riziko, že nebudete schopni své závazky splácet. Finanční odborníci doporučují, aby splátky nepřesáhly 40 % čistých příjmů domácnosti. Zároveň platí, že by vás hypotéka neměla zásadně zatížit ani omezit také v běžném životě. I s hypotékou byste měli být schopni vytvářet finanční rezervy!

Kolik musíte mít našetřeno na hypotéku?

Všechny banky sledují ukazatel LTV (loan to value), který poměřuje výši poskytovaného úvěru a hodnotu zastavované nemovitosti. Aktuálně nastavená horní hranice ukazatele LTV činí 80 % (90 % pro žadatele mladší 36 let pořizující si vlastní bydlení).  Nad touto hranicí mohou banky poskytovat úvěry pouze na výjimku.

Pro nákup bytu v hodnotě 5 milionů korun bude tedy třeba mít našetřeno alespoň 1 000 000 Kč, pro mladé do 36 let to bude částka 500 000 Kč. Podstatné však je, že se musí vždy jednat o jejich vlastní bydlení. Počítejte také s tím, že banka při výpočtu hodnoty zastavované nemovitosti nevychází z tržní ceny, ale ze znaleckého posudku. Tyto dvě hodnoty se mohou lišit i o více než 10 %. Kromě rozdílu mezi kupní a odhadní cenou nemovitosti je potřeba dopředu počítat i s provizí realitnímu makléři.

Vyřizujete si hypoteční úvěr?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...