V nabídkách internetových portálů najdete hypotéku bez poplatků, hypotéku bez zajištění, ale i nápadně výhodné hypotéky, které se vám ovšem ve finále mohou nepěkně prodražit.
Víte, co všechno se schovává za výhodnou nabídkou, a jaké poplatky jsou s hypotečním úvěrem spojené?
Poplatek za posouzení, zpracování a vyhodnocení žádosti
Hypoteční proces začíná v drtivé většině případů podáním žádosti k rukám vybrané bankovní instituce. A zde můžeme narazit na první druhy poplatků, které se většině z nás mohou zdát poněkud absurdní. Banka si může účtovat poplatek za předběžné posouzení, zpracování a vyhodnocení žádosti. Výše tohoto poplatku činí buďto konkrétní částku nebo se vypočítává jako určité procento z objemu plánované hypotéky. Ať tak či tak, jednat se může i o několik tisícovek, jež budete nuceni ze své kapsy vytáhnout.
Poplatek za příslib o poskytnutí hypotéky
Také další poplatek, jenž může výslednou cenu hypotéky nápadně navýšit, je spojen s výše uvedeným prvním krokem. Jakmile se s bankou domluvíte na určitých podmínkách a nezbytných záležitostech, může vám vydat příslib o budoucím poskytnutí hypotéky, jež představuje jistotu kladně vyřízené žádosti. Ani takový příslib ovšem některé banky neposkytují bez toho, aby po svých klientech žádaly finanční prostředky. Třeba taková Komerční banka si za příslib účtuje 2 000 Kč. A to pro mnohé z nás rozhodně není zanedbatelná částka.
Poplatek za znalecký odhad nemovitosti
Jedním z dokumentů, které po vás bankovní ústavy budou jistojistě vyžadovat, je znalecký odhad nemovitosti. Všechny banky bez výjimky mají své odhadce, mají vlastní seznam odhadců a odhady ostatních jednoduše neakceptují. Zpravidla je po klientovi požadován poplatek za zpracování znaleckého odhadu nemovitosti, jenž se opět pohybuje v řádech tisíců korun.
Poplatek za pořízení výpisu z katastru nemovitostí
Některé banky, ve snaze ulehčit svým klientům od zbytečné byrokracie a administrativy, nabízejí službu v podobě pořízení výpisu z katastru nemovitostí. Někde je tato služba zcela zdarma, jinde si může banka účtovat poplatek v řádech stokorun.
Poplatek za správu úvěru a vedení úvěrového účtu
I přesto, že se jedná o stokorunové částky, mnohé klienty bankovních společností právě tyto poplatky dohánějí k šílenství. Tak třeba poplatek za správu úvěru činí u některých tuzemských bank 150 Kč. Tato částka je ovšem z účtu klienta čerpána každý měsíc, ročně se tedy může jednat o 1 800 Kč, což už rozhodně není málo. Stejná situace platí také pro poplatek za vedení úvěrového účtu, jenž se taktéž pohybuje v rozmezí stokorun.
Poplatek za mimořádné splátky hypotéky a předčasné refinancování
Ušetřili jste nějakou tu korunu navíc? Přišel vám přeplatek za nájem, elektřinu nebo daně? Pak vás určitě napadne uhradit splátku hypotéky v dřívějším termínu, nebo dokonce zaplatit více, než od vás banka daný měsíc očekává. I v tomto případě vás ovšem může nepříjemně překvapit poplatek, za mimořádné splátky úvěru, za který si některé tuzemské banky účtují částky v řádech stokorun nebo určité procento z objemu mimořádné splátky.
Poplatek za upomínky při splácení úvěru
Nyní se přehoupněme na opačnou stranu pomyslné barikády a představíme si situaci, kdy klient není schopen uhradit pravidelnou splátku hypotečního úvěru. I zde na něj čekají poplatky za upomínky při splácení úvěru (někde zdarma, jinde stokorunové částky nebo určité procento z objemu prostředků, u kterého se prodlužuje čerpání za každý započatý měsíc), ale i tučné sankce.
Pro lepší přehlednost si jednotlivé poplatky převeďme do jednoduché tabulky:
Název poplatku |
Výše poplatku |
Poplatek za posouzení a vyhodnocení žádosti o hypotéku |
Konkrétní částka nebo určité procento z objemu hypotéky |
Poplatek za příslib o poskytnutí hypotéky |
Stokorunové i tisícikorunové částky |
Poplatek za znalecký odhad nemovitosti |
Stokorunové i tisícikorunové částky |
Poplatek za pořízení výpisu z katastru nemovitostí |
Zdarma nebo poplatek v řádech stokorun |
Poplatek za správu a vedení úvěrového účtu |
150 Kč nebo zdarma |
Poplatek za mimořádné splátky hypotéky |
Konkrétní částka nebo určité procento z objemu mimořádné splátky |
Pozor na doplňkové služby
Levnou hypotéku mohou ve finále prodražit také doplňkové služby, jejichž sjednání je bankovním domem vyžadováno. V tomto případě jde například o pojištění pro případ neschopnosti splácet nebo životní pojištění. Chcete-li tedy čerpat výhodný hypoteční úvěr, nerozhodujte se pouze dle výše úrokové sazby, ale najděte si také informace o všech poplatcích, jenž si daný bankovní dům účtuje. Nejefektivnější je oslovit hypotečního specialistu, který pro vás může individuálně vyjednat ty nejvýhodnější podmínky hypotéky u všech tuzemských bank.