Naučili jsme se žít na dluh?

Celkový dluh obyvatel naší země činil ke konci loňského roku celkem 2,14 bilionu korun. Meziročně toto číslo představuje nárůst o 177,5 miliard korun, tedy o 9 %. Na co si lidé půjčují nejvíce? A splácejí své úvěry včas?

Naučili jsme se žít na dluh?

Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Lidé si nejvíce půjčují na bydlení. Tzv. dlouhodobý dluh (hypoteční úvěry doplněné úvěry ze stavebního spoření) se na celkové výši dluhu podílel čtyřmi pětinami (79,5 %). Za rychlým nárůstem objemu celkového dluhu přitom stojí především zvyšující se částky, které si lidé půjčují, nikoli rostoucí počet lidí s novými smlouvami. Průměrná částka u dluhů na bydlení meziročně vzrostla o 9,4 % a přesahuje 2 miliony korun.

Růst hypoték tlačí rostoucí ceny nemovitostí

Na zvyšování průměrné částky dlouhodobého dluhu se podílejí především stále rostoucí ceny nemovitostí. Praha a Středočeský kraj jsou typicky oblasti s nejvyšším podílem dlouhodobého dluhu na celkovém zadlužení. V Praze tento podíl dosahuje 87 % a ve Středočeském kraji je to 82 %. Poptávka po nemovitostech v těchto krajích, stejně tak jako jejich ceny, je ve srovnání s průměrem ČR nejvyšší. Třetina dluhu z hypoték připadá právě na tyto dva kraje a spolu s Plzeňským krajem jde o jediné kraje, ve kterých se meziročně zvýšil počet lidí s úvěry na bydlení.

Zlepšujeme se ve splácení

Objem ohroženého dluhu (dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky nebo byl zesplatněn) klesl ke konci loňského roku o 11,3 % na celkových 39 miliard korun. Nejvyšší pokles (15 %) byl zaznamenán u úvěrů na bydlení. Své dluhy na bydlení tak nesplácelo 2,2 % klientů. Z toho lze soudit, že lidé si své dlouhodobé plány pečlivě promýšlí a finance na bydlení si půjčují po zralé úvaze.

 

Uvažujete také o hypotečním úvěru? Naši makléři vám s rozhodováním pomohou. A to zcela ZDARMA. Sjednejte si schůzku ještě dnes. Doporučíme vám, která hypotéka je pro vás jako stvořená.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...