Nejvíce si půjčujeme na bydlení
Lidé si nejvíce půjčují na bydlení. Tzv. dlouhodobý dluh (hypoteční úvěry doplněné úvěry ze stavebního spoření) se na celkové výši dluhu podílel čtyřmi pětinami (79,5 %). Za rychlým nárůstem objemu celkového dluhu přitom stojí především zvyšující se částky, které si lidé půjčují, nikoli rostoucí počet lidí s novými smlouvami. Průměrná částka u dluhů na bydlení meziročně vzrostla o 9,4 % a přesahuje 2 miliony korun.
Růst hypoték tlačí rostoucí ceny nemovitostí
Na zvyšování průměrné částky dlouhodobého dluhu se podílejí především stále rostoucí ceny nemovitostí. Praha a Středočeský kraj jsou typicky oblasti s nejvyšším podílem dlouhodobého dluhu na celkovém zadlužení. V Praze tento podíl dosahuje 87 % a ve Středočeském kraji je to 82 %. Poptávka po nemovitostech v těchto krajích, stejně tak jako jejich ceny, je ve srovnání s průměrem ČR nejvyšší. Třetina dluhu z hypoték připadá právě na tyto dva kraje a spolu s Plzeňským krajem jde o jediné kraje, ve kterých se meziročně zvýšil počet lidí s úvěry na bydlení.
Zlepšujeme se ve splácení
Objem ohroženého dluhu (dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky nebo byl zesplatněn) klesl ke konci loňského roku o 11,3 % na celkových 39 miliard korun. Nejvyšší pokles (15 %) byl zaznamenán u úvěrů na bydlení. Své dluhy na bydlení tak nesplácelo 2,2 % klientů. Z toho lze soudit, že lidé si své dlouhodobé plány pečlivě promýšlí a finance na bydlení si půjčují po zralé úvaze.
Uvažujete také o hypotečním úvěru? Naši makléři vám s rozhodováním pomohou. A to zcela ZDARMA. Sjednejte si schůzku ještě dnes. Doporučíme vám, která hypotéka je pro vás jako stvořená.