Než koupím pozemek

Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna. Pokud jste se rozhodli realizovat druhý bod tohoto prastarého moudra, budete potřebovat stavební pozemek. Najít ten ideální není vůbec jednoduché. A když už se zdá, že jste našli ten pravý pozemek pro váš dům, může se objevit ještě spousta komplikací, které se vám sen za vlastním bydlením pokusí ztížit. Shrnuli jsme pro vás základní otázky a body, ve kterých byste měli mít definitivně jasno, než podepíšete kupní smlouvu.

Než koupím pozemek

Územní plán obce

V první řadě byste měli zkontrolovat územní plán obce. Zjistíte z něj, které pozemky jsou v dané lokalitě stavební a co lze na daném pozemku stavět. V grafické části územního plánu navíc zjistíte i ochranná pásma, záplavové oblasti a další limity pozemku. Územní plán obce bývá zpravidla umístěný na webových stránkách dané obce, případně vám pomohou na stavebním úřadě.

Zajímejte se také o plány výstavby v nejbližším okolí, aby vám v budoucnu za domem nevyrostl dálniční přivaděč.

Právní stav pozemku

Na katastru nemovitostí (v listu vlastnictví) zjistíte, zda na pozemku nevázne věcné břemeno, zástava či exekuce. Věcné břemeno může být sjednáno ve prospěch soukromé osoby (příjezdová cesta), státu nebo obce (kanalizační řád). Zkontrolujte si také, že osoba, která vám pozemek nabízí, je skutečným vlastníkem nemovitosti nebo má k prodeji potřebné oprávnění.

Přístupová cesta

Před koupí pozemku si ověřte, zdali k němu vede příjezdová cesta. V ideálním případě vede přístupová cesta po veřejné komunikaci. Může se však stát, že část přístupové cesty bude ležet na cizím pozemku. V takovém případě si zajistěte, aby prodávající sjednal s vlastníkem daného pozemku věcné břemeno chůze a jízdy k pozemku.

Inženýrské sítě

Cenu kupovaného pozemku značně ovlivňuje stav zasíťování pozemku k infrastruktuře. Jedná se zejména o kanalizaci, vodu, plyn a elektřinu. V ideálním případě jsou veškeré sítě zkolaudovány a vyvedeny do pilíře a šachet na daném pozemku.

Pokud jsou sítě přivedeny, ale nejsou zkolaudovány, pak je nutné zjistit skutečný stav předpokládané kolaudace. Tyto informace se dozvíte na stavebním úřadě.

Pokud nejsou sítě vyvedeny na pozemek, je nezbytné na něj nechat přivést veškeré přípojky. V takovém případě však počítejte nejen s časovou prodlevou, ale také se značnou finanční náročností. Nahlédněte také do příslušné dokumentace k inženýrským sítím a pokud situaci nerozumíte, přizvěte si ke konzultaci projektanta. Zvažovaný nákup konzultujte se správci sítí, zejména elektřiny, aby se vám v budoucnu nestalo, že nedostanete jejich souhlas např. z důvodu nedostatečné kapacity trafostanice.

Financování hypotékou

V případě, že nedisponujete dostatečnými zdroji na pořízení stavební parcely, můžete si pozemek pořídit na úvěr. S vyřízením hypotečního úvěru vám pomůže hypoteční makléř. Je to nejjednodušší způsob, jak se vyhnout časově náročnému obíhání bankovních domů a následnému složitému srovnávání nabídek. Zkušený odborník vám pomůže s výběrem ideální varianty a vyřízením potřebných formalit. Obraťte se na naše hypoteční makléře a sjednejte si zdarma schůzku ještě dnes.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...