Pokud jste vše dobře propočítali, zvážili všechna pro a proti a máte nějaké rezervy, které můžete použít v případě nečekané události, nemělo by vás již nic překvapit.
Myslete na budoucnost!
Často bohužel lidé, kteří o hypotéku žádají a následně ji skutečně dostanou, vychází pouze ze své aktuální situace a budoucnost splácení příliš neřeší. Pokud pak člověka zastihne náhlá nemoc, jež mu znemožní pracovní uplatnění nebo kvůli které přijde o pravidelný příjem, problém je na světě. A nejedná se o problém jen tak leda jaký, v krajním případě totiž může skončit osobním bankrotem, nebo dokonce exekucí. Jak se těmto černým scénářům vyhnout? Odpovědí je specifický produkt s názvem „pojištění hypotéky“.
Co si můžu slibovat od pojištění hypotéky?
Pojištění hypotéky, neboli pojištění proti neschopnosti splácet hypoteční úvěr nabízí drtivá většina tuzemských bank. Posloužit má v případě, pokud klient přijde o trvalé zaměstnání nebo se dostane do dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pojištění hypotéky lze však sjednat i pro případ smrti nebo invalidity. V tomto případě za něj převezme splácení hypotečního úvěru pojišťovna. Ovšem pojištění nelze uplatnit na hypotéku u kterékoli banky. Vždy se proto raději informujte, zda tento produkt konkrétní banka nabízí a jaké jsou její podmínky.
Komu je pojištění hypotéky určeno?
Pojištění proti neschopnosti splácet hypoteční úvěr je zpravidla vázáno pouze na konkrétní produkt společnosti a nelze jej zpravidla sjednat samostatně. Pojištění je vhodné sjednat ihned při podpisu úvěrové smlouvy nebo během šesti měsíců od uzavření smlouvy o hypotečním úvěru. Některé banky se snaží motivovat své klienty k uzavření tohoto druhu pojištění skrz nižší úrokové sazby. Tímto způsobem můžete na hypotéce měsíčně ušetřit i několik stokorun.
Vyplatí se pojištění hypotéky?
Sazba tohoto druhu pojištění se liší dle rizik, které si jako klient necháte pojistit. Nejčastěji lidé sjednávají pojištění hypotéky pro případ ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jelikož si tuto skutečnost bankovní domy i jednotlivé pojišťovny velmi dobře uvědomují, zahrnují tato rizika do dražších variant. Pojistné je vždy počítáno individuálně dle pojištěných rizik, objemu hypotečního úvěru, délky fixace hypotéky i počtu let, po které budete hypotéku splácet. Klient pojištění platí vždy v pravidelných měsíčních intervalech a výše pojistného činí 85 – 150 Kč (dle sazeb jednotlivých bank).
Kdy za mě začne splácet hypotéku pojišťovna?
Řada klientů se domnívá, že v případě ztráty zaměstnání nebo při nástupu na nemocenskou za ně platí pojišťovna hypotéku hned od prvního dne. Tato domněnka se bohužel nezakládá na pravdě. Podmínky pojišťoven jsou nastaveny jasně – klient musí být bez práce a zároveň se registrovat na pracovním úřadě po dobu 40 – 60 dnů. Následně za něj pojišťovna zaplatí 4 až 12 po sobě jdoucích splátek. V případě, že klient nemůže dostát svým závazkům z důvodu pracovní neschopnosti, musí jeho nemoc trvat alespoň 28 dnů, u některých bank minimálně 60 dnů. Až poté pojišťovna uhradí zpravidla 12 splátek. Je tedy na zvážení každého, zda tohoto bankovního produktu využije, či nikoli.
Podělte se o zkušenosti s pojištěním hypotéky se svými známými
nebo jim doporučte tento článek na sociálních sítích!