Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé deficity, ale samozřejmě ne vždy je vše v ideálním čase a v dostatečné míře.

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Má smysl žádat o odklad splátek hypotéky?

Řadu klientů zajímá, jak postupovat. Dostali se do situace, kdy jsou ze dne na den bez příjmu nebo s výrazně sníženým příjmem, který pokryje životní potřeby domácnosti, ne vždy vystačí ještě na splácení hypotéky či dalších půjček. Bankám bylo doporučeno poskytovat odklady splátek bez poplatku. Každá z bank tedy nějak reagovala a snažila se klientům pomoci. Sněmovnou schválený návrh na odklady splátek nabízí možnost volby odkladu splátek na 3 nebo 6 měsíců.

Doporučuji každému se zamyslet, co z toho je nutné využít. Není to jen o tom, co nyní zvládnu nebo ne, zda se chci nebo nechci uskrovnit. Je to i o tom, že odložené splátky v budoucnu musím bance nějakým způsobem doplatit. Sice mi banka odloží splátky bez poplatku za změnu/odklad, ale umožní také prodloužení splatnosti nebo bude nutno splátky navýšit? Je pravděpodobné, že budou banky k tomuto kroku přistupovat individuálně.

Každopádně doporučuji si spočítat, každému, pokud se rozhodne pro některou z variant odkladu splátek, zda by zvládl navýšení měsíční splátky o rozpočtené odložené splátky do zbývajících splátek do doby splatnosti. Dle takového výpočtu, pokud mi zbývá do splacení 100 splátek, měsíčně splácím 5 000,- Kč při 3měsíčním odkladu se mi může změnit následně splátka na 5155,-Kč a při 6měsíčním odkladu na 5 319,-Kč.

Samozřejmě se můžete s bankou dohodnout i na jiné variantě než navýšení splátky. Možná Vám bude končit nějaký finanční produkt, ze kterého odložené splátky uhradíte jednorázově, nebo se možná dohodnete s bankou na prodloužení splatnosti úvěru.

Dojde ke snížení úrokových sazeb hypoték?

Rozhodně je nutno situaci promyslet a nepočítat v dohlednu se snižováním úrokových sazeb úvěrů. Na snížení základní úrokové sazby ČNB zatím hypoteční banky nereagují a neočekávám jej. Spíše bych počítala se snižováním úrokových sazeb spořících produktů. Doporučuji všem počkat na konečné schválení a znění projednávaného zákona o odkladu splátek, všechny banky na něj budou reagovat vystavením formuláře k tomu určenému nebo emailu pro podání požadavku klienta.

Prosím, myslete na to, že dojde na straně bank k velkému zatížení zasláním mnoha žádostí najednou. Usnadněte pracovníkům banky práci tím, že při požadavku na odklad splátek uvedete všechny požadované údaje hlavně číslo úvěrové smlouvy, komunikujte s bankou kontakty, uvedenými při sjednání úvěru. Požadavek zaslaný z emailu neznámého bance nemusí být akceptován.

Jsme vám stále k dispozici i v nouzovém stavu 

Máme i v nouzovém stavu klienty, kteří mají práci, stálé příjmy, potřebují řešit bydlení ať nové nebo plánovanou rekonstrukci. Není problémem v tomto stavu financování vyřídit. Všichni řešíme, pokud možno bezkontaktně ve spolupráci s bankami a stavebními spořitelnami financování bydlení. Máme bezkontaktní hypotéku.

Zatím banky výrazněji nereagují na uvolnění limitů DTI a LTV ze strany ČNB, drží tyto limity dle předešlých doporučení ČNB. Nemá smysl čekat na snížení úrokových sazeb, to jen tak nepřijde, stejně jako v předešlém roce nedošlo k jejich očekávanému růstu.

Nikdo z nás neví, jakým způsobem se situace projeví v cenách nemovitostí, jejich výrazný pokles dle mnohých ekonomů nelze očekávat. To nám ukáže čas, vývoj pandemie a její dopad do ekonomiky.

Věřím, že všichni vše dobře zvládneme ve zdraví a dobré náladě 

 

foto Lenka SvobodováAutor článku:

Lenka Svobodová
produktový manager stavebního spoření
GEPARD FINANCE a.s.

Hypotéky Tábor

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...