Pandemie bytovou výstavbu nezastavila

Poptávka Čechů po nových bytech a domech v posledních letech sílí a nic na tom nezměnila ani probíhající celosvětová pandemie nemoci COVID-19. I přesto, že bylo v loňském roce dokončeno přes 31 tisíc nových bytů, k nasycení hladu po novém bydlení to stačit nebude. Spolu s rostoucí poptávkou se zvyšují také ceny nemovitostí a vyhlídky na letošní rok nejsou nijak pozitivní. Co lze očekávat v letošním roce a co brání ve výstavbě nových bytů a domů?

rozhodnutí

Rok 2020 byl druhý nejúspěšnější za posledních 10 let

V České republice bylo v roce 2020 dokončeno 31 412 nových bytů. Přestože se jedná meziročně o pokles 5,5 %, z perspektivy dokončených bytů představoval loňský rok druhý nejúspěšnější v uplynulé dekádě.

Převážně šlo o byty v rodinných domech (více než polovina), přibližně třetinu z celkového počtu tvoří byty v bytových domech. Kromě těchto hlavních kategorií výstavby se stavějí také byty v přístavbách k rodinným i bytovým domům a nebytových budovách a prostorech, ale co do počtu se jedná o menší kategorie.

Nejvíce nových bytů ve Středočeském kraji

Nejvíce nových bytů se dokončilo ve Středočeském kraji a v Praze. Důvodem je nárůst počtu lidí, kteří se do Středočeského kraje v posledních letech přestěhovali, a to z velké části přímo z Prahy. V Praze jsou ceny nemovitostí natolik vysoké, že mnohým nezbývá nic jiného, než hledat své bydlení za hranicemi hlavního města. Na opačném konci řady se nachází kraje Karlovarský a Liberecký, které jsou rozlohou i počtem obyvatel nejmenší.

S nedostatkem výstavby souvisí rostoucí ceny nemovitostí

Nedostatek nových bytů a domů má za následek růst cen nemovitostí. Za poslední tři roky vzrostly ceny domů a bytů v Česku o více než 30 %, což bylo třetí nejrychlejší tempo v EU. Zrychlil také meziroční růst cen domů a bytů, který dle údajů evropského statistického úřadu Eurostat činil ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 8,9 %, což byl čtvrtý nejrychlejší růst v Evropské unii.

Náklady na výstavbu rodinných domů rostou

Na výstavbu nových bytů bylo v loňském roce vynaloženo 109,5 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 5,4 %. Náklady na byt v rodinném domě vyšplhaly v průměru na 3,75 mil. Kč, v bytovém domě tato částka představuje sumu 2,65 mil. Kč.

Stavba domu se letos prodraží

Od začátku roku navíc vzrostly ceny stavebních materiálů i o desítky procent. Růst cen materiálů ovlivňuje i kalkulace na stavbu rodinných domů. Náklady na stavbu budou dle odhadů odborníků oproti loňsku asi o 20 % vyšší. Větší část připadá na stavební materiály, roste však i cena stavebních prací.

Bytové výstavbě brání stará legislativa

Česká republika čelí v posledních letech krizi ve výstavbě nových bytů. Podle údajů Světové banky je Česko ve vyřizování stavebního povolení 156. ze 190 porovnávaných zemí. Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který na konci května schválila Poslanecká sněmovna a kterým se bude nyní zabývat Senát. Novela má velké množství kritiků a tak je možné, že jej Senát vrátí zpátky do Sněmovny k dalšímu projednání. Zákon má začít platit od 1. července 2023.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...