Jaké pojištění vybrat?
Větru a dešti zatím poručit neumíme, poškození je proto nejlepší předcházet. V případě nemovitosti je adekvátním opatřením jeho pojištění.
Pojišťovací produkt volte podle typu nemovitosti a rizik, která vašemu domu, bytu či rozestavěnému objektu reálně hrozí. V nížinách kolem říčních toků je vyšší riziko záplav, v horách váš domov zase ohrožuje spíše mráz či dokonce lavina.
Současně s pojištěním nemovitosti se vyplatí sjednat i pojistku na domácnost. Zatímco první produkt kryje škody na stavbě, druhé řešení dovolí finanční kompenzaci v případě, že přírodní živel poškodí vaši elektroniku, nábytek a další vybavení.
Pojistku správně nastavte
Před uzavřením pojistné smlouvy se důkladně zaměřte na její obsah. Měla by obsahovat soupis veškerých rizik, proti kterým pojištění uzavíráte. Nezřídka se stává, že pojišťovny některé typy škod v základních balíčcích pojištění vynechávají. V takovém případě se vyplatí dojednat připojištění.
Dejte si dobrý pozor na podpojištění. Cena, na kterou dům a domácnost v současnosti pojistíte, přestane být během několika let aktuální. A nezáleží na tom, zda jde o důsledek inflace nebo o skutečnost, že jste mezitím nemovitost zrenovovali a doplnili novým vybavením. Alespoň jednou za dva roky proto pojistnou smlouvu aktualizujte.
Škodní události, které vám pojišťovny neproplatí
Ne vždy ale spotřebitel na pojistné plnění (či samotnou pojistku) dosáhne. V případě příliš vysokého rizika přírodní pohromy může pojišťovací agent nemovitost odmítnout pojistit. Typickým příkladem jsou např. oblasti, kde pravidelně dochází k záplavám.
Šedou zónu představují škody způsobené silným větrem. Záleží totiž na tom, jaké rychlosti proudění vzduchu dosahovalo (a zda již šlo o vichřici). Definice se u jednotlivých pojišťoven liší – obecně lze ale říci, že pokud se vítr pohyboval pod hranicí rychlosti 60 km/h, na pojistné plnění nedosáhnete.