Proč se nyní vyplatí dlouhodobá fixace?

Na jak dlouho zafixovat hypotéku? Volit spíše kratší fixaci a ponechat si zdánlivou výhodu flexibility v možnostech nastavení nových podmínek splácení hypotéky, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně pro co možná nejdelší fixaci. Zvyšuje se cena peněz na mezibankovním trhu a banky již začaly úroky z hypoték pomalu navyšovat.

Prodej domu

Nižší úrokové sazby nečekejte

Průměrná úroková sazba úvěrů na bydlení klesla v lednu dle informací ČNB na 2,07 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření poklesla na 3 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se snížila na 1,99 %, což představuje v meziročním srovnání pokles o 0,39 procentního bodu. Tento pokles sazeb je pouze mírný a potvrzuje, že trh dosáhl svého dna a sazby začnou pozvolna růst.

Zvyšování úrokových sazeb v roce 2021

O růstu úrokových sazeb se hovoří již nějakou dobu, ovšem nyní se tak začíná opravdu dít. Od začátku roku již zvedla své úrokové sazby z hypoték minimálně jednou většina velkých tuzemských bank a stavebních spořitelen. Hlavním důvodem pro růst úrokových sazeb je zdražování peněz na mezibankovním trhu. V průběhu měsíce března podražily zdroje bank ve srovnání s červnem loňského roku až na trojnásobek.

 

Graf 1 Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu (5Y SWAP)


Zdroj: Patria.cz

Dlouhodobě na trhu dominují půjčky na bydlení s fixací úrokové sazby na 5 až 10 let. U velkých tuzemských poskytovatelů hypoték tvoří fixace 5 – 10 let přes 90 % všech rozpůjčovaných peněz. A právě úrokové sazby dlouhodobých fixací (vyšší než 5 let) rostou v posledních dnech nejvýrazněji.

ČNB ponechává základní sazbu na stávající úrovni

Základní úroková sazba ČNB je od loňského května na úrovni 0,25 %. Na svém posledním zasedání, které se odehrálo na konci března, se bankovní rada ČNB rozhodla ponechat sazby beze změny. Debatu o růstu sazeb hodlá ČNB zahájit, až bude vyřešená pandemická situace. Podle analytiků lze očekávat růst sazeb až během druhé půlky roku.

Češi refinancují ve velkém

Je to přesně dva roky, co ČNB vydala své stanovisko ohledně předčasného splacení hypoték. Banky tak zatlačila do kouta a nařídila účtovat výrazně nižší poplatek klientům, kteří chtějí splatit úvěr na bydlení jindy než na konci fixačního období. Banky smí účtovat klientovi prakticky pouze administrativní náklady.

Banky s takovým stanoviskem nesouhlasí a usilují o změnu. Protože Češi hojně využívají nízkých úrokových sazeb a poplatků za předčasné splacení hypotéky a refinancují své úvěry na bydlení ve velkém. Rekordní objemy refinancování potvrzuje také statistika ČNB. Jen za leden 2021 Češi refinancovali hypotéky za více než 6,7 miliardy korun. Oproti stejnému období loňského roku jde o objem dva a půl krát vyšší.

Výhodné podmínky pro refinancování mohou zkrátit dlouhé fixace

Udržení současného modelu, tedy toho s nízkými poplatky za předčasné doplacení hypotéky, by podle odborníků mohlo vést ke zkracování doby, po kterou jsou banky ochotné svým klientům garantovat pevnou sazbu. Již nyní se banky snaží podporovat výhodnější sazbou tříleté fixace a nabídka dlouhodobých fixací se může v budoucnu výrazně omezit.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...