Refinancuji hypotéku. Týkají se mě nová pravidla ČNB?

Od října letošního roku vstoupila v platnost nová pravidla pro posuzování příjmu žadatele. V reakci na toto zpřísnění podmínek se v médiích objevují relativně silná prohlášení o tom, jak velký dopad bude mít toto zavedení na objemy nově uzavřených hypoték. Jak je to s refinancovanými hypotékami? Týkají se jich také nová pravidla? A je skutečně důvod k obavám?

Refinancuji hypotéku. Týkají se mě nová pravidla ČNB?

Odhad je stále jen odhad

ČNB má pochybnosti týkající se předpovědí o konkrétních dopadech zavedení horních hranice DTI a DSTI na objemy nově uzavřených hypotečních úvěrů. Když se na jaře 2017 snižovala horní hranice LTV, subjekty působící na trhu reagovaly na toto zpřísnění stejně dramatickými prohlášeními, jaká lze vidět na titulcích i dnes. Tato varování o dopadu přísnějších limitů LTV se nenaplnila. V roce 2017 byl dokonce poskytnut rekordní objem nových úvěrů na bydlení. Stejně tak v letošním roce zůstávají objemy i tempa růstu stavů na vysoké úrovni. ČNB upozorňuje na nutnost regulace hypotečního trhu, aby nedocházelo k nadměrné zadluženosti domácností a finanční nestabilitě.

Nová pravidla také pro refinancované úvěry?

I přesto, že refinancovaný úvěr představuje pro refinancujícího poskytovatele nový úvěr, nedochází-li k navýšení částky úvěru, banky nejsou povinny postupovat podle pravidel pro ukazatele LTV, DTI a DSTI.

Možné varianty refinancování hypotečního úvěru

1/ V rámci refinancování nedojde ke zvýšení hypotečního úvěru, tj. zůstatkové hodnoty jistiny – v takovém případě nebude nutné posuzovat, zda žadatel splňuje limity úvěrových ukazatelů, včetně příjmových, které platí od 1. října tohoto roku.

2/ Dojde k navýšení zůstatkové hodnoty jistiny refinancovaného hypotečního úvěru – a to zejména o více než 10 % či o více než 200 tis. Kč. Žádost by se měla posuzovat jako nový úvěr. Banky by pak měly nově posuzovat i to, zda žadatel splňuje všechny limity ukazatelů včetně zjištění aktuální hodnoty zastavované nemovitosti.

Každý úvěr je posuzován individuálně

Bez ohledu na tyto skutečnosti platí, že by banky měly ve svém vlastním zájmu vždy při refinancování hypotéky posuzovat, zda nedošlo v mezidobí k nějakým nepříznivým situacím či změnám, které by zvyšovaly rizikovost úvěru. Může se např. jednat o podstatné snížení hodnoty zastavované nemovitosti, znatelné zvýšení zadluženosti žadatele nebo výrazné snížení jeho příjmů.

Nebojte se zeptat

Zvažujete koupi nemovitosti a financování chcete řešit hypotečním úvěrem? Nevíte, zdali dosáhnete na hypotéku? Čeká vás refinancování hypotéky a nevíte, kolik budete nově splácet? Využijte služeb našich hypotečních specialistů a sjednejte si schůzku zdarma ještě dnes.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...