Rostoucí ceny energií nutí Čechy k úspornějšímu bydlení

Květnová inflace zrychlila na 16 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Za růstem jsou především drahé potraviny a ceny spojené s bydlením. Do velké míry přispívají také drahé pohonné hmoty. Výši cen ovlivnit nedokážeme, maximálně můžeme jít cestou nižší spotřeby. To je u potravin či paliv poměrně složité, ne však u energií. A toho si jsou Češi dobře vědomi. Podle nedávného průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen plánuje z důvodu vysokých cen energií větší či menší úpravy domácnosti každý desátý Čech. A stavební spořitelny a banky jsou na rostoucí poptávku po financování úsporného bydlení připravené.

kam pro výhodnou hypotéku

Před vysokými cenami energií není úniku

Rostoucí účty za energie drtí české domácnosti. Jako první to pocítily v roce 2021 domácnosti, které neměly smluvně zaručené dodávky elektřiny a plynu za fixní ceny. Ceny komodit na burze v roce 2021 prudce rostly, což se začalo postupně promítat také do účtů mnoha domácností. O něco lépe na tom byli ti, kteří měli své ceny zafixovány. Ty však čeká cenový šok letos a není před ním úniku.

Noví zákazníci energetické skupiny ČEZ zaplatí podle chystaných ceníků za elektřinu od druhé půlky roku při roční fixaci až dvojnásobek loňské ceny, to je 11,22 Kč za kWh proudu. Plyn vyjde nové zákazníky na 4,93 za kWh. Lze očekávat, že se budou ostatní dodavatelé k postupnému zdražování přidávat, protože ČEZ jakožto největší dodavatel udává tón trhu. Jeho nové ceníky naznačují cestu, kam se bude v dalších měsících ubírat i zbytek trhu.

Snížení spotřeby energií prostřednictvím úsporných opatření

Situace na trhu nemluví ve prospěch odběratelů ani na následující měsíce či roky. Čím dál více Čechů si proto uvědomuje, že bude muset jít cestou úspornějších opatření, protože nejrychlejším a nejsnazším způsobem, jak bojovat proti vysokým cenám energií, je snížení spotřeby.

Tuto skutečnost potvrzuje také nedávno prováděný výzkum Asociace českých stavebních spořitelen, který proběhl v dubnu 2022. Podle jeho výsledků plánuje 12 % Čechů letos rekonstruovat své bydlení s cílem snížit energetickou náročnost svých domácností.

Tab. č. 1 Kolik peněz plánují Češi investovat v roce 2022 do úprav bydlení

Zdroj: acss.cz

Nejčastěji přitom plánují investovat více než půl milionů korun (37 %) a necelá čtvrtina částku mezi 200 až 500 tisíci korunami. Zlepšit plánují především vnitřní a vnější tepelné izolace bytů a domů, dále pak výměnu kotle, kamen či tepelného čerpadla. Zájem Češi projevují také o instalaci fotovoltaických panelů nebo zařízení na využití dešťové vody.

Jak financovat investice do úsporných opatření?

Asi pětina dotázaných uvedla, že pro úpravy plánuje použít dotace. I s jejich využitím však představují investice do energeticky úsporných opatření vysoký výdaj, který budou mnozí krýt úvěrem. Některé banky a spořitelny proto přicházejí se speciální nabídkou produktů, jak úsporné bydlení financovat.

Nabízí se řešení v podobě klasického spotřebitelského úvěru, úvěru ze stavebního spoření a hypotečního úvěru. Úvěr ze stavebního spoření nabízí oproti hypotéce možnosti financování ve výši mnohdy až jednoho milionu korun bez nutnosti zajištění nemovitostí a na rozdíl od klasických spotřebitelských úvěrů lze splácení rozložit až na 20 či 25 let.

Speciální produkty na financování úsporných opatření

Skupina ČSOB nabízí Půjčku na úsporné bydlení (v rámci ČSOB) a Hypotéku na úsporné bydlení (od Hypoteční banky) s tím, že půjčka nemusí být zajištěná nemovitostí a hypotéka ano. S Hypotékou na úsporné bydlení od Hypoteční banky lze navíc získat slevu na úrokové sazbě ve výši 0,1 % p. a. a další zvýhodnění nabízí banka pro klienty do 36 let věku. Kromě slevy na úrokové sazbě má klient možnost využít také slevu 30 % na pojištění nemovitosti po celou dobu trvání pojištění. S Půjčkou na úsporné bydlení můžete získat až 1 000 000 Kč bez nutnosti zajištění nemovitostí.

Otázce udržitelného bydlení se věnuje také např. Česká spořitelna, která v letošním roce přišla hned s dvěma novinkami – Hypotékou pro budoucnost a Úvěrem od Buřinky pro budoucnost. Oba produkty nabízí výhodnější podmínky těm, kteří chtějí bydlet udržitelně. Zvýhodněný Úvěr od Buřinky pro budoucnost lze využít na rekonstrukci, kde alespoň 30 % z celkového rozpočtu rekonstrukce je využito na pořízení tzv. zelených prvků snižujících energetickou náročnost budovy. Mezi ně patří tepelné čerpadlo, výměna starého kotle, zateplení budovy, stínící technika nebo využití dešťové vody. Při splnění této podmínky získá klient slevu na úrokové sazbě o 0,3 procentního bodu oproti standardní sazbě Úvěru od Buřinky.

Výhodně nastavené parametry Hypotéky pro budoucnost mohou využít klienti České spořitelny na nové bydlení, které splňuje energetický standard zařazený do energetické kategorie A nebo B, nebo na rekonstrukci, díky které sníží energetickou náročnost nemovitosti. Na poplatcích lze u tohoto produktu ušetřit až 16 000 Kč. Zdarma je např. odhad nemovitosti, změna výše splátek a klient má možnost přerušit splácení až na tři měsíce.

Banky nabízejí pomoc s dotacemi

Česká spořitelna i skupina ČSOB nabízí pomocnou ruku také s vyřízením dotací. Česká spořitelna disponuje týmem specialistů, kteří poskytnou informace k možnostem v oblasti dotací. ČSOB o dotacích informuje prostřednictvím svých webových stránek a klientům nabízí také e-book s doporučeními a tipy, jak bydlet lépe a úporněji.

Chcete úsporné bydlení? Naši specialisté vám pomohou s vhodným financováním

Brání vám v otázce úspornějšího bydlení nedostatek vlastních úspor? Obraťte se na naše specialisty, kteří vám představí jednotlivé možnosti. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...