Rozhovor s Alešem Žaitlíkem: Hypotéka pro mladé lidi bez úspor nemusí být jen snem

Zamítnutá hypotéka. I takhle může skončit sen o vlastním bydlení. Naštěstí pokud spolupracujete se zkušeným hypotečním makléřem, který se jen tak něčeho nezalekne, máte napůl vyhráno. Stejně jako v případě mladého páru, který v loňském roce navštívil našeho hypotečního makléře Aleše Žaitlíka s žádostí o zprostředkování hypotečního úvěru. Na počátku se zdálo, že aktuální životní situace neumožní mladému páru na hypoteční úvěr, a tím také vysněné bydlení, dosáhnout. Aleš se ale nevzdal a mladý pár se již nějakou dobu těší z vlastního bydlení.

GEPARD COMPARATOR

Můžeš nám, Aleši, nastínit, jak celý příběh začal?

Ano, příběh se odehrál loni, tedy v roce 2021. Jednoho dne mi zazvonil telefon, představil se David B., a řekl mi, že na mě dostal kontakt od svého známého, kterému jsem řešil financování koupě rodinného domu hypotékou. David bydlel se svou přítelkyní Simčou Z. v bytě svých rodičů a oba usoudili, že je vhodný čas se osamostatnit. Proto se poohlíželi po vlastním bydlení.

Jak jsi tedy postupoval?

Pozval jsem si klienty do kanceláře. Sdělil jsem jim informace o sobě, jak postupujeme při sjednávání úvěrů a další potřebné informace. Poté jsme spolu udělali tzv. preskorink v kalkulačce Gepard Finance, abychom zjistili, na jak vysoký úvěr dosáhnou.

Jaká byla jejich životní situace? Měli oba zaměstnání, měli naspořené nějaké finance na získání hypotéky?

David pracoval jako OSVČ a Simona pracovala jako zaměstnanec v obchodě s papírenským zbožím. Simona v době první návštěvy přecházela z jednoho zaměstnání do druhého, kde obdržela pracovní smlouvu na dobu určitou v délce 12 měsíců a byla ještě ve zkušební lhůtě. Do konce zkušební lhůty chybělo cca 20 dnů.

Měl David se Simonou nějaké úspory?

Klienti mi sdělili, že nemají téměř žádné vlastní zdroje ve formě financí, ale Simona vlastnila v osobním vlastnictví byt, kde bydlela její babička a měla zde zřízeno věcné břemeno dožití.

To vypadá na docela komplikovanou situaci. Objevily se ještě nějaké překážky?

David měl dvě půjčky - jednu ve formě osobního spotřebitelského úvěru a druhý podnikatelský. Protože nechtěl úvěry splácet dlouhou dobu, zvolil co nejkratší splatnost. Protože měl vysoké měsíční splátky a jako OSVČ s paušálem 80%, mu nevycházel téměř žádný příjem.

Troufnu si odhadnout, že kalkulace asi nevycházela příliš dobře.

Ano, je to tak. Kalkulace nevycházela. Proto jsme si vše přehledně zrekapitulovali:

  • pořídit vlastní bydlení bylo momentálně nemožné,

  • vlastní finanční zdroje nebyly žádné,

  • pár mohl dát do zástavy místo finančních zdrojů další nemovitost, kde ovšem vázlo věcné břemeno bytu ve prospěch třetí osoby,

  • David dvě vysoké splátky ze spotřebitelského/firemního úvěru

  • Simona - pracovní smlouva na dobu určitou.

Jak jste tedy v takové situaci postupovali?

S klienty jsme se tedy dohodli na postupných krocích - zařídil jsem Simoně ve spolupráci s babičkou zrušení věcného břemena, aby byl list vlastnictví na katastru "čistý" a mohl se dát do zástavy ve prospěch úvěrující bance. S Davidem jsme refinancovali úvěry tak, aby měl co nejmenší splátku a natáhli na delší dobu splatnosti, tím jsme zvýšili bonitu. Simoně mezitím skončila zkušební lhůta v práci a navíc jí navýšili plat, což také dopomohlo lepší bonitě.

To už zní mnohem lépe, takže jsi na další schůzce měl pro klienty již lepší zprávy?

Ano, udělali jsme novou kalkulaci, kde již bonita vycházela dobře. Klienti si vybrali úvěrující banku a podali jsme žádost se všemi podklady, které jsou k žádosti potřeba.

A výsledek? Byla žádost schválena?

Bohužel z banky přišla zpráva, že má Simona špatnou úvěrovou minulost a pravděpodobně k uzavření úvěru nedojde.

Takže další komplikace. Jak jsi postupoval?

Okamžitě jsem si se Simonou dal schůzku, kde popsala, že si před pár lety vzala osobní spotřebitelský úvěr v době, kdy ještě studovala. Tento úvěr byl jako výpomoc rodičům, kteří slíbili úvěr splácet. Nespláceli. Simona tak úvěr splácela v době studií sama po menších částkách, než bylo sjednáno. Po nástupu do prvního zaměstnání okamžitě z prvních výplat úvěr umořila. Zůstala tak v registrech, jako nedůvěryhodný dlužník. Celou situaci jsme popsali a předali do banky na tzv. výjimku.

A jak se k tomu postavila banka?

V bance to prošlo. Celý úvěr se nakonec realizoval a klienti si mohli splnit svůj sen o vlastním bydlení.

Kontakty

Ing. Aleš Žaitlík
majitel franšízy | hypoteční makléř
vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele Gepard Finance a.s.
Gen. Svobody 2790/38
787 01 Šumperk
Mobil: +420 725 314 599
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...