Snadný postup pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti, ač se to zdá jako naprosto samozřejmý krok po samotné koupi bytu, či domu, nemá každý. Jen ti, kteří si jsou vědomi skutečného nebezpečí, si jej sjednají. Přitom se jedná o tak jednoduchou záležitost, že se není vlastně ani čeho bát nebo čemu se vyhýbat.  Jak tedy při pojištění nemovitosti nebo domácnosti postupovat?

Snadný postup pojištění nemovitosti

Co je pojištění nemovitosti a co je pojištění domácnosti

Někteří lidé tyto dva pojmy nijak nerozlišují. To je samozřejmě chyba. Jedná se totiž o dva naprosto odlišné pojistné produkty. Pojištění nemovitosti se vztahuje zejména na nemovitosti. Nemovitostí pak může být váš rodinný dům, byt, chata, či chalupa, ale i další budovy, jako je například garáž nebo sklep. Pod pojmem pojištění domácností si lidé často mylně představují pojištění samotného bytu. Pojištění domácnosti je však pojistkou chránící věci - tedy nábytek, cennosti, elektroniku a další vybavení bytu. Proto je vhodné tyto dva pojmy nezaměňovat.

Spousta možností na trhu

Na trhu pojišťovnictví najdete nespočet pojišťoven, obchodních společností a jiných ekonomických subjektů, které pro vás pojištění nemovitosti zařídí. V první řadě je tedy důležité rozhodnout se pro jeden z těchto subjektů. Jak se ale mezi stovkami nabídek správně zorientovat? To je jednoduché. Vyberte si nejdříve největší pojišťovny a obchodní společnosti, které na internetu či v nejrůznějších katalozích najdete. U nich totiž budete mít největší jistotu, že nezkrachují ani během desítek let, po které budou jistit vaši nemovitost. Tyto pojišťovny a obchodní společnosti rozeznáte od těch menších viditelnější a honosnější reklamou a propagací, širší nabídkou a většími zákaznickými bonusy.

Milióny nabídek

Každá nabídka u každé z těchto společností je originální. Proto si tedy v dalším kroku všechny tyto nabídky sepište na papír, nebo jejich parametry vypište do excelovské tabulky, abyste je měli přehledně neustále k dispozici. Pro jejich detailnější selekci si stanovte požadavky, jaké by mělo vaše pojištění splňovat. Pro příklad můžeme uvést, že by pojištění nemovitosti mělo rozhodně obsahovat pojištění proti živelným pohromám, pojištění proti nečekaným událostem či pojištění nemovitosti při poškození třetí osobou. Dále je vhodné si uvědomit, na jak vysokou částku si chcete domácnost či nemovitost pojistit. I to si totiž můžete určit, i to se u jednotlivých ekonomických subjektů liší a i to bude součástí pojistné smlouvy. Uvědomte si, že tuto částku budete muset pravidelně platit, takže by to měla být částka, která se nijak negativně nedotkne vašeho rodinného rozpočtu, ale zároveň by to měla být tak vysoká částka, aby kompletně pokryla pojištění nastavené dle vašich požadavků.

Samotná pojistná smlouva

Pokud jste již všechny nabídky pečlivě prošli, všechno jste si detailně prostudovali a promysleli a jste již pevně rozhodnuti pro dané pojištění nemovitosti od konkrétního ekonomického subjektu, můžete v tuto chvíli navštívit jednu z  mnoha poboček a nechat si k podpisu předložit pojistnou smlouvu. Při studiu této pojistné smlouvy se zaměřte zejména na výluky pojištění. To vám již v samém zárodku ušetří případné budoucí komplikace a dohadování se s pojišťovnou. Přehled výluk je standardní součástí smluvní dokumentace a je tedy naprosto běžnou informací, kterou byste měli před podepsáním smlouvy získat. Pojistnou smlouvu opravdu důkladně prostudujte. Klidně si ji vezměte domů, abyste měli klid a čas vše si pečlivě promyslet.

Podepsání smlouvy

Až v posledním kroku se upište k samotnému pojištění. Od teď budete muset vždy ve stejnou dobu zaplatit částku, která je uvedena v pojistné smlouvě. To je vše. Jakmile se stane jakákoli pojistná událost, budete moct zažádat o vrácení třeba i celé částky, kterou bylo nutno vynaložit pro uvedení nemovitosti do původního stavu.
 

Se vším vám rádi poradíme, stačí nás kontaktovat.

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...