Rada první – volte výši splátky podle svých příjmů
Nejprve si spočítejte, jaké jsou vaše měsíční příjmy (ze zaměstnání nebo z podnikání, připočtěte renty, příspěvky, důchod apod.). Odečtěte od nich výdaje, s nimiž se musíte každý měsíc pravidelně rozloučit, například může jít o placení výživného, leasing nebo jinou splátku. Tak získáte čistý měsíční příjem. Od něj ale musíte ještě odečíst částku, se kterou na přijatelné úrovni dokážete vy, případně vaše rodina měsíc vyžít. Teprve potom dojdete k částce, kterou můžete obětovat splácení hypotéky. Doporučujeme vám disponovat trojnásobkem měsíčního minima vašeho nebo celé vaší rodiny. Nikdy nevíte, co se stane a jaký nečekaný výdaj vás potká.
Rada druhá – připojistěte se
Banka by vám kromě samotné hypotéky a všeho kolem ní měla nabídnout i připojištění pro případ, že nebudete po nějakou dobu schopni splátky posílat, například když dlouhodobě onemocníte nebo přijdete o zaměstnání. Pojištění schopnosti splácet nabízí většina bank jak k nově založenému úvěru, tak k tomu, který již běží. V případě, že vám události znemožní splácet, pojišťovna podle předem nastavených pravidel převezme splácení za vás.
Rada třetí – nebojte se zeptat
Obyčejný smrtelník se může ve splátkách a jejich pojištění velmi rychle ztratit. Když ale něco nevíte, je nejjednodušší a nejefektivnější se zeptat. Makléři z Gepard Finance se vám mohou věnovat a vymyslet nejschůdnější variantu s ohledem na vaše individuální dispozice. Zeptejte se na všechno, co vám není jasné. Ušetříte si tak mnohé nepříjemnosti.
Hlavním ukazatelem při stanovení výše splátky je výše vašich příjmů. Nezapomeňte si ale ponechat i spolehlivou rezervu, nejlépe na tři měsíce, a pojistit se pro případ platební neschopnosti. Makléři z Gepard Finance vám s řešením této problematiky rádi odborně pomohou.