Zákon o hospodaření energií
Každý členský stát si požadavky směrnice zapracoval do národní legislativy po svém. Na národní úrovni České republiky byla implementace některých požadavků evropské směrnice provedena prostřednictvím novely zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Požadavky směrnice mimo jiné vyžadují, aby projektová dokumentace novostaveb všech budov od 1. ledna 2020 splňovala požadavek pro tzv. budovy s téměř nulovou spotřebou energie.
Dům s téměř nulovou spotřebou
Termín budova s téměř nulovou spotřebou, tak jak si ho definovala Česká republika, je od skutečné nuly poměrně daleko. Budova s téměř nulovou spotřebou energie totiž dosahuje měrné spotřeby tepla na vytápění v rozsahu přibližně od 30 do 70 kWh/m2 za rok v závislosti na geometrii stavby, což řádově odpovídá výstavbě běžných nízkoenergetických domů. U malých jednopodlažních objektů to může být i více než 80 kWh/m2 za rok.
Pasivní dům
Označení pasivní dům se používá pro mezinárodně uznávaný standard budov s velmi nízkou spotřebou energie. Pasivní dům spotřebuje ve srovnání s běžnou stavbou zhruba desetkrát méně tepla na vytápění – méně než 15 kWh/m2 za rok. Díky tomu se pasivní dům obejde bez klasické topné soustavy. Po většinu roku si vystačí s tepelnými zisky od osob, spotřebičů, z dopadajícího slunečního záření, s teplem z odpadního vzduchu apod.
Dům s nulovou spotřebou
Spolu se zavedením standardu téměř nulových budov se častěji setkáváme také s ambiciozními energeticky nulovými budovami. Nulový dům představuje v podstatě pasivní dům se zvýšenou mírou výroby energie z obnovitelných zdrojů. U takové budovy se předpokládá, že spotřeba energie je v celoročním součtu vyrovnaná s produkcí energie a energetická bilance je nulová či dokonce záporná (plusové budovy).
Pasivní dům není dům s téměř nulovou spotřebou
Laická veřejnost se mnohdy mylně domnívá, že budovy stavěné po roce 2020 budou muset splňovat pasivní standard, či být dokonce energeticky nulové. Definice budovy s téměř nulovou spotřebou pro potřeby naší legislativy v podstatě představuje pouze mírné zpřísnění oproti současným požadavkům pro novostavby. V mnoha případech spotřeba energie budovy s téměř nulovou spotřebou převyšuje spotřebu nízkoenergetického domu, natož pak domu pasivního či nulového, se kterýma bývá tak často zaměňována.
Výjimky
Přísnější pravidla se nebudou týkat všech nemovitostí. Výjimku budou tvořit malé chaty, rekreační objekty, kostely a památkové budovy. Příležitostně se novým nařízením mohou vyhnout i některé průmyslové areály. Řešit nic nemusí ani majitelé již postavených domů, pokud se v rámci jejich rekonstrukce nebude jednat o zásadní přestavbu.
S náklady pomůže stát
Výstavba budov s velmi nízkou energetickou náročností je ze strany státu podpořena formou dotačních programů Státního fondu životního prostředí. Pro výstavbu rodinných domů je určen dotační program Nová zelená úsporám. Konečná částka dotace se určuje podle dosažené úrovně energetické náročnosti budovy a požadovaných technických parametrů. Získat lze jednorázově až 450 000 Kč.
Financování stavby domu
Nejen při stavbě domu se vyplatí jednat s odborníky. Pokud se chystáte financovat stavbu vašeho domu hypotékou, nejlepší cestou je obrátit se na specialistu, který vám vypracuje nabídky více bank a ušetří tak spoustu času s vyřizováním hypotečního úvěru. Obraťte se na nás – hypoteční makléře GEPARD FINANCE. Stačí si sjednat schůzku a dozvíte se vše potřebné.