Pojištění hypotéky si lidé volí proto, aby měli „krytá záda“ v případě nenadálého rušení pracovních pozic ve firmě nebo úrazu při sportu. Pojistit splátky hypotečního úvěru by měl především živitel rodiny, jehož výpadek příjmu by mohl rodinné příjmy existenčně ovlivnit. Naopak pokud si někdo pořídí majetek jako investici a splátky hradí např. z pronájmu, není pro něj pojištění hypotečního úvěru natolik zásadní.
Příběh první, s hypotečním happy endem
Rodina Novákova se přestěhovala z města na blízkou vesnici a prostřednictvím hypotéky si koupila dům. Po dvou letech pravidelného splácení se pan Novák vážně zranil při hromadné nehodě na dálnici. Z autonehody se zotavoval v nemocnici a následně v rehabilitačním ústavu přes půl roku. Poškozená mícha ho však i přes velikou péči lékařů a ošetřovatelů upoutala na invalidní vozík. Ačkoli se tím rodinné příjmy výrazně snížily, dům se dostal do vlastnictví Novákových. Banka, u které měli pojištění hypotéky, zbytek jistiny doplatila.
1. důvod: majetek neohrozí ani invalidita ani smrt
Základní pojištění hypotéky zahrnuje případ smrti nebo invalidity. Ačkoli si tuto možnost neradi připouštíme, v případě náhlého upoutání na invalidní vozík či jiné formy invalidity nebo smrti přichází rodina odkázaná na jeden hlavní příjem do velmi tíživé finanční situace. Těm, kdo si pojistili hypotéku, však banka v tomto případě doplatí zbývající částku jistiny. Dům, byt nebo jiný majetek, na nějž byl hypoteční úvěr, tak přejde do vlastnictví pojištěného, případně jeho pozůstalých.
2. důvod: úvěr budete řádně splácet po dobu léčení nemoci i úrazu
Pojištění pro případ smrti nebo invalidity a pracovní neschopnosti přidává k výše zmíněnému i jistotu platby splátek pojišťovnou, pokud se u pojištěného zjistí závažná nemoc, nebo stane-li se mu úraz. Stejně jako v případě pana Nováka v příběhu výše.
3. důvod: vyhazov z práce není noční můra pro splácení
Noci beze spánku přináší nenadálá ztráta zaměstnání sama o sobě, pokud však člověku chybí doplatit pár let hypotéky na dům, v němž bydlí s rodinou, je situace o to horší, že ani střecha nad hlavou není jistá. Pojištění hypotéky pro případ ztráty zaměstnání ale pojištěnému zajišťuje, že za něj banka bude platit splátky jistiny do té doby, než bude mít opět stálý příjem.
Příběh druhý, o výpovědi a velkém překvapení
Osmadvacetiletá Veronika se po třech letech vztahu rozešla s přítelem, s nímž bydlela. Musela se odstěhovat. Rozhodla se koupit si byt a rychle našla takový, který se jí líbil. Pracovala ve státní správě se smlouvou na dobu neurčitou. Zavázala se ke splácení hypotéky do svých 55 let. V úřadu však záhy nastoupil nový nadřízený, s nímž se koncepčně rozcházela, a rozhodla se proto ukončit pracovní poměr. Dočasný výpadek příjmu na splácení hypotečního úvěru měla podle ní pokrýt banka, u které měla pojištění hypotéky. Těsně před podepsáním výpovědi se však potkala se svým hypotečním makléřem. Ten jí výpověď rozmluvil a navrhl místo ní přechod na jiné oddělení. Proč?
Pozor na výluky z pojištění
Takzvané výluky z pojistného plnění jsou ta část smlouvy, která může totiž pojistníka nepříjemně překvapit, pokud si ji zavčasu pozorně nepřečetl. Uvádí výjimky z pojistných událostí, na které se pojištění nevztahuje.
Při pojištění pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu má v některých smlouvách tuto výluku těhotenství, potrat a porod, psychické onemocnění, léčba fyzické závislosti, plastická operace, nebo i léčba úrazu, který vznikl lyžováním mimo vyznačené trasy.
Pojistné plnění u rizika ztráty zaměstnání je podmíněno tím, že má zaměstnanec uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a je již po zkušební době. Výluky se obvykle týkají toho, že je zaměstnanec propuštěn z důvodu pracovní kázně, dohodou atd.
Jak se stavíte k pojištění hypotéky - přijde vám zbytečné, nebo chcete mít zadní vrátka? Sdílejte článek a komentujte, co si o tomto pojištění myslíte.