V novém roce nás přivítala průměrná úroková sazba 2,34 %, protože jde ale o průměr, u nejvýhodnějších smluv mohla být sazba ještě o mnoho nižší.
Od čeho se odvíjí výše úrokové sazby
Právě proto, že se při rozhodování, u které společnosti smlouvu o hypotečním úvěru uzavřeme, řídíme především tím, jaká úroková sazba je nám nabízena, měli bychom vědět, čím se tato sazba řídí, respektive od čeho se její výše odvíjí.
Jmenovat můžeme 6 základních, nejdůležitějších faktorů.
Jde o typ a účel úvěru, míru LTV (LTV = poměr mezi hypotékou a zástavní cenou nemovitosti), typ úrokové sazby, délku fixace úrokové sazby, dobu splatnosti úvěru a také o bonitu konkrétního klienta. Co se LTV týče, úroková sazba se může někdy výrazně lišit v závislosti na délce fixace této sazby – při delší fixaci se zpravidla zvyšuje úroková sazba.
Nedostanete vše, co vidíte. Ani v roce 2015
Co se od loňska nezměnilo, jsou marketingové tahy. Jakmile marketéři rozhazují sítě, měli bychom být ostražití. Pokud v reklamním spotu zazní, že společnost nabízí hypoteční úvěr s úrokovou sazbou od 1,79 %, neznamená to, že každý, kdo přijde tuto společnost o hypotéku požádat, dostane smlouvu s touto úrokovou sazbou. Často se ale stává, že když už je člověk v kanceláři té které společnosti, nechce se mu chodit jinam. A to je právě to, o co některým bankám jde.
Na co si ještě dát pozor
Poměrně často se setkáváme také s mylným dojmem, že úroková sazba je vše, co za hypotéku zaplatíme. Tak tomu ale rozhodně není a nikdy ani nebude. Další výdaje, se kterými musíte bezpodmínečně počítat, jsou nejrůznější poplatky. Například za znalecký posudek, za vyřízení hypotéky, za čerpání úvěru, za vedení běžného účtu, za správu úvěru, za předčasné splacení, za mimořádnou splátku a mnoho dalších.
Co vám nabízejí konkrétní banky? Zjistěte to hned!
Pokud byste rádi zjistili, co vám mohou nabídnout konkrétní banky, když je požádáte o hypotéku a sdělíte jim, jaké podmínky ke splácení máte, není nic jednoduššího a rychlejšího, než vyzkoušet naši online hypoteční kalkulačku. Ta vám po zadání potřebných údajů – účelu hypotéky, její výše, počtu let, kdy budete splácet, délky fixace a kupní ceny nemovitosti – nabídne přehledný seznam bank, které vám mohou vyhovět. Ihned se dozvíte, jaká bude úroková sazba i měsíční splátka. A jestli si nadále nebudete něčím jisti, můžete se bez obav obrátit na odborníky z Gepard Finance, kteří vám vše vysvětlí a rádi vám pomohou.
Úroková sazba je jedním z klíčových faktorů hypotéky, ale zdaleka není jediným výdajem, který se s hypotečním úvěrem pojí. Buďte proto obezřetní při celém postupu vyřizování žádosti o hypotéku, nebo pro větší klid požádejte o pomoc profesionály z Gepard Finance, kteří se v problematice hypotečních úvěrů velmi dobře orientují.