4 důležitá fakta o hypotéce pro rodinný dům, která se vyplatí znát

Po nějaké době v oblasti objemu i počtu uzavřených hypoték pozorujeme opětovný nárůst. Naopak úrokové sazby v září znovu poklesly a atakovaly dosavadní rekord. Co se týče úrokové sazby, ta se v září ustálila na 1,82 procentech.

Zájemci o hypotéku na dům navštívili bankovní domy celkem v 9 825 případech, což je zhruba o 535 případů více, než tomu bylo v předchozím měsíci. Objem uzavřených hypoték se potom vyšplhal na krásných 19,607 miliard korun!

Stále s hypotékou na rodinný dům otálíte? Pak si pročtěte 4 důležitá fakta, která by vás mohla do konce roku překvapit!

Plánujete hypotéku na rodinný dům?

1. Banky rozhodují o ceně nemovitosti

O tom, jak vysokou hypotéku získáte, obecně rozhoduje především LTV, která říká, v jakém poměru je výše hypotéky, kterou banka nabízí vůči hodnotě nemovitosti.

A právě o hodnotě nemovitosti rozhoduje bankovní dům. Klient sice bance dokládá odhad zástavní ceny nemovitosti stanovené odhadcem, konečné slovo má ale ve finále banka, která dokonce může potvrdit nižší cenu nemovitosti, než za kterou ji klient pořizoval.

Náš tip: Víte, jaké podmínky musíte při žádosti o hypotéku splňovat? Poradíme v tomto článku!

Co ovlivňuje odhad zástavní ceny nemovitosti?

  • Lokalita, v níž je nemovitost umístěná (znalci obecně vycházejí z cen, za které jsou v této lokalitě prodávány podobné nemovitosti)
  • Omezení: např. věcné břemeno, zástavní právo stavební spořitelny apod.

2. Do hypotéky zahrňte i poplatky spojené s pořízením nemovitosti

Poměrně zajímavou novinkou, která jistě potěší všechny žadatele o hypotéku, je skutečnost, že do jejího objemu můžete zahrnout i několik nákladů (poplatků), které jsou po pořízení nemovitosti nezbytné. A jaké poplatky máme na mysli?

  • Projektová dokumentace (v případě rekonstrukce)
  • Odměna architektovi apod.

Náš tip: Nezapomeňte na to, že je vždy nezbytně důležité uchovávat si od těchto poplatků veškeré doklady a dokumenty. Jedině tak je můžete zahrnout do celkové ceny nemovitosti.

3. Nemovitost musíte mít pojištěnou

Abyste získali hypotéku, musíte mít uzavřené pojištění nemovitosti s vinkulací plnění ve prospěch banky (tj. v případě pojistné události nejsou peníze z pojištění vypláceny vám, ale bance).

Každá banka ale stanovuje jiné pojistné limity (částku, na kterou musí být nemovitost pojištěna). V tomto případě je opět nutné počítat s dalšími náklady navíc. Hypoteční úvěr se vám může prodražit o několik stovek i tisícovek korun.

4. Na rekonstrukci si půjčte hned

Snesla by vaše vyhlédnutá nemovitost rekonstrukci? Pokud na ni nemáte našetřeno, pak zabijte dvě mouchy jednou ranou a půjčte si u banky také na ni. Získáte totiž následující výhody:

  • nízký úrok úvěru na rekonstrukci,
  • zaplacené úroky si můžete odečíst od základu daně,
  • potřebné finance získáte prakticky hned a bez čekání.

Náš tip: Víte, jaké podmínky musíte u hypotéky na rekonstrukci splňovat? Přečtěte si tento článek.

Potřebujete více informací o hypotéce na dům? Neváhejte nás kontaktovat! A pokud už hypotéku máte, zjistěte, jak na ní ušetřit!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...