Hypotéka na rekonstrukci: jaké podmínky musíte splňovat, abyste na ni dosáhli?

Průměrné úrokové sazby během několika posledních dnů vyrazily pomalu vzhůru. Ale nezoufejte, ani současné sazby hypotečních úvěrů nejsou nikterak vysoké. První banky své hypoteční produkty zdražily pouze o desetiny procenta. Brousíte-li si na hypotéku zuby, pak věřte, že máte poměrně dost možností týkajících se její realizace. Pokud potřebujete hypotéku na rekonstrukci, pak je řešení zastavit bance rekonstruovanou nebo jinou vhodnou nemovitost a při splnění podmínek nic nebrání hypotéku získat. Hypotéku na rekonstrukci si podrobněji představíme na následujících řádcích.

Hypotéka na rekonstrukci: jaké podmínky musíte splňovat, abyste na ni dosáhli?

Oblečte svůj domov do nového kabátu

Jak již samotný název tohoto produktu napovídá, jedná se o hypotéku, s jejíž pomocí můžete financovat stavební úpravy či další úpravy prováděné v rámci dané
nemovitosti. Banky zpravidla povolují čerpat peníze jak na výstavbu, rekonstrukci, tak na vybavení domu či bytu.

I přesto, že se jedná o účelový úvěr, je možno si k němu sjednat neúčelovou část, kterou je možno využít i na věci, jež by se hypotékou běžně financovat nedaly. Jaké další podmínky jsou s hypotékou na rekonstrukci spojeny?

Podmínky hypotéky na rekonstrukci

Oproti klasické hypotéce (více informací o hypotéce naleznete v článku Co je hypotéka), jsou podmínky hypotéky na rekonstrukci o něco specifičtější. Již výše jsme zmínili, že se jedná o účelový úvěr, proto po vás bude banka účel využitých prostředků požadovat ještě před tím, než vám hypotéku schválí.

V tomto případě bude potřeba doložit rozpočet prací zhotovený stavební firmou či rozpočet prací, který si sestavíte sami. V obou případech však bude rozpočet zkoumat znalec, který jej buďto schválí nebo pokrátí.

Co můžete bance nabídnout na oplátku?

Kromě položkového rozpočtu bude bankovní úředník zkoumat také výši vašich příjmů. Někde se sice můžete setkat s hypotékou, pro niž není příjem klienta směrodatný, obecně ovšem platí, že hypotéky bez doložení příjmů jsou zpravidla dražší a méně výhodné. Aby vám byla hypotéka poskytnuta, bude potřeba nabídnout bance zástavu vhodnou nemovitostí. Zpravidla se může jednat o nemovitost nebo rekreační objekt, od jehož hodnoty (určuje odhadce) se odvíjí výše poskytnuté hypotéky.

bytNáš tip: Informace o tom, čím vším je možné u hypotéky ručit se dočtete zde.  

Rekonstrukce musí být legální!

Provádíte zásahy do nosných stěn konstrukce nebo rozsáhlejší úpravy venkovního vzhledu budovy? Aby vám banka hypotéku schválila, potřebuje od vás platné stavební povolení či ohlášku stavebních prací.

Toto povolení, popřípadě ohlášku začněte řešit s větším časovým předstihem. Pokud nechcete, aby se vaše rekonstrukce zbytečně protáhla, seznamte úřady se svým záměrem pokud možno co nejdříve. Kromě toho je nutné bance prokázat, že k rekonstrukci opravdu dochází. Připravte si tedy veškeré doklady, faktury za stavební materiál apod.

Zdlouhavou administrativu chytře zredukujte

Ano, uznáváme – vyřízení hypotéky na rekonstrukci určitě nepatří k činnostem, které byste absolvovali během jednoho dne či týdne. Dobrou zprávou ovšem je, že značnou část nezbytné administrativy lze jednoduše odbourat tehdy, rozhodnete-li se kontaktovat nezávislého hypotečního specialistu ze společnosti Gepard Finance. Ten vám poradí, zda je pro vás tento typ hypotéky vhodný či nikoli a dokáže vyjednat takové podmínky, na které byste sami dosáhli pouze stěží. 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...