Čeká nás pokles cen nemovitostí?

Je rozumné pořídit si nemovitost dnes, nebo se vyplatí počkat, až ceny nemovitostí poklesnou? A je reálné očekávat, že se v dohledné době růst cen nemovitostí zastaví? Ze studie zveřejněné Českou bankovní asociací (ČBA) vyplývá, že se můžeme po zhruba čtyřletém růstu cen bydlení těšit na jejich mírný pokles. Developeři toto tvrzení odmítají. Co tedy nahrává možnému poklesu cen a zlepší se po letech dostupnost bydlení?

Čeká nás pokles cen nemovitostí?

Na byt šetříme nejdéle v Evropě

Analýza ČBA se opírá o historická data, podle nichž došlo od roku 2000 ke třem velkým vlnám zdražování cen nemovitostí. Od roku 2014 zažíváme třetí vlnu růstu cen a aktuálně se dle studie nacházíme na jejím vrcholu. Nabídkové ceny bytů vzrostly za toto období mimo Prahu o 43 %, v Praze o 55 %. Na byt musí Češi šetřit nejdéle v Evropě, v průměru přes 11 let. Nejsnadněji na vlastní bydlení dosáhnou Portugalci a Belgičané, přitom ceny bytů jsou v Belgii srovnatelné s těmi v Česku.

Proč rostou ceny nemovitostí

Příčiny růstu cen v posledních letech můžeme hledat především v neuspokojené poptávce kvůli malému počtu volných bytů na trhu, za kterým stojí i velmi nízký počet vydaných stavebních povolení. Tradičně nejhorší je situace v Praze či Brně.

Svůj podíl sehrály také nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Ty dosáhly na konci roku 2016 svého rekordního minima. I přes fakt, že ČNB již druhým rokem postupně zvyšuje svou základní úrokovou sazbu, ceny hypotečních úvěrů reagují na kroky centrální banky spíše slabě a nadále zůstávají na velmi nízkých úrovních.

Budou nemovitosti levnější?

Po zhruba čtyřletém období růstu cen nemovitostí můžeme dle studie očekávat korekci cen směrem dolů, která ovšem nebude nijak výrazná. Důvodů pro pokles cen je více. Jedním z nich by mohla být novela stavebního zákona, která má urychlit výstavbu nových bytů. Množství dokončených bytů už čtvrtým rokem po sobě roste a pokud bude tento trend i nadále pokračovat, bude to dle hlavního poradce ČBA Vladimíra Staňury jeden z důležitých momentů, proč ceny nemovitostí klesnou. Dalším důvodem pro možný pokles cen je např. očekávané zpomalení růstu ekonomiky.

Dostupnost bydlení se nezlepší

Problémy s dostupností bydlení však budou i nadále přetrvávat. Ze studie vyplývá, že vysoké prodejní ceny nemovitostí a omezující pravidla, která na hypotéky uvalila ČNB, povedou k tomu, že se bude v následujících letech v Česku zvyšovat podíl nájemního bydlení. Ten je u nás jeden z nejnižších v Evropě.

Developeři pokles cen nečekají

Opačný názor než ČBA má na vývoj cen většina developerů, podle kterých se tempo růstu cen zmírní, zlevňování nemovitostí však čekat nemáme. Stejného názoru je také prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný, podle kterého nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v nejbližší době dojít k velkému zlomu. Připouští pouze, že ceny v současnosti v některých segmentech stagnují, a pokud někde mírně klesají, je to způsobeno spíše horší dopravní infrastrukturou.

Potřebujete hypotéku?

Také zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...