Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní úroková sazba tak bude nejvýše od roku 2008. Důvodem k růstu sazeb je inflace. Pokud splácíte hypotéku a nečeká vás v nejbližší době refinancování, nic se pro vás nemění. Ti, kterým se blíží konec fixačního období, si za novou splátku s největší pravděpodobností připlatí.

hypotéky budou dražší

Strašák jménem inflace

Centrální banka přistoupila k tak razantnímu navýšení sazeb zejména z důvodu vysoké inflace. Hlavním cílem činnosti ČNB je totiž právě péče o cenovou stabilitu. Ceny rostly v září meziročně o 4,9 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2008. Navíc se díky stoupajícím cenám energií neočekává, že by měla inflace začít nějak významně klesat. Centrální banka svou základní úrokovou sazbu zvýšila z 1,5 % na 2,75 %, což je nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997.

Roste i lombardní a diskontní sazba

Na zasedání bankovní rady došlo spolu s navýšením 2T repo sazby také k navýšení dalších dvou úrokových sazeb, které centrální banka využívá jako své základní měnověpolitické nástroje. Lombardní sazba vzrostla na 3,75 % a diskontní sazba na 1,75 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba je sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Komu zdraží hypotéky?

Z dat ČNB vyplývá, že úrokové sazby u hypoték rostou již od dubna letošního roku a na nastaveném trendu se v nejbližší době s pravděpodobností hraničící s jistotou nic měnit nebude. Pro všechny účastníky trhu s nemovitostmi tak na nějaký čas končí éra levných peněz a banky si mohou na chvíli odpočinout od hypotečních turistů hledajících úsporu v refinancovaných hypotékách. Pro ty, kterým v nejbližším roce až dvou nekončí fixační období, se nic nemění a na dění na hypotečním trhu mohou nahlížet pěkně pohodlně a bez starostí.

Obraťte se na specialistu a nechte si porovnat více nabídek

Ti, kteří se chystají uzavírat novou hypoteční smlouvu nebo refinancovat hypotéku z důvodu končícího fixačního období, musí zpozornět a počítat s tím, že si za měsíční splátky připlatí. O to více je nyní důležité důkladně zvážit, jaký úvěr zvolit a s jak dlouhou fixací. Zkušený odborník dokáže pomoci s výběrem vhodného financování, stejně jako s volbou splatnosti či fixační doby.

Budou sazby růst i nadále?

Své rozhodnutí bankovní rada opřela o novou prognózu, která předpokládá, že se inflace na začátku příštího roku může přiblížit až k hranici 7 %, což v návaznosti na dění na energetickém trhu není žádné velké překvapení. Guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámil, že je bankovní rada připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v souladu s touto prognózou. Z toho lze usuzovat, že zvýšení sazeb na úroveň 2,75 % nebylo rozhodně posledním krokem ČNB v boji s rostoucí inflací.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...