Fixace ve světle nového zákona: Vyplatí se ještě ty dlouhodobé?

Ještě před rokem byl hypoteční trh pro spotřebitele zemí zaslíbenou. Úroková sazba byla na historickém minimu a nezdálo se, že by tuto idylu cokoli narušilo. Jenže pak vešla v platnost novela o spotřebitelském úvěru a Česká národní banka vyrukovala s plánem na nezávaznou regulaci poskytování hypoték. Rázem bylo vše jinak – a bankovní instituce začaly zákazníkům utahovat opasky.

Fixace a novelizovaný zákon – vyplatí se i dlouhodobé fixace, nebo jim odzvonilo?

V prosinci 2016 se průměrná výše hypotečního úroku ustálila na historickém minimu. Úroková sazba 1,77 % za nové bydlení zněla uším spotřebitelů jako rajská hudba. Dveře se v bankách netrhly a pro svůj díl na nový domov si chodilo čím dál více klientů. Ve vzduchu se čím dál více – alespoň z pohledu ČNB – vznášelo nebezpečí realitní bubliny. Hlavní finanční instituce v Česku proto zasáhla a poskytování hypotečních úvěrů omezila.

Úroky rostou, počet zájemců o hypotéku také

Počátkem roku se naskytl úkaz, jaký hypoteční trh nepamatuje – pro žádost o úvěr si přišel rekordní počet lidí. Leden přitom platí za období útlumu. Na zvýšenou poptávku zareagovaly banky jedinou logickou cestou – navýšením úrokových sazeb.

Navzdory tomu je o hypotéky stále obrovský zájem, a to do hry vstoupila nezávazná doporučení a ukončení umělého oslabování koruny ze strany ČNB, které úrokové sazby dále navyšují. V červnu průměrná výše hypotečního úroku dosahuje hodnoty 2,03 %.

Dlouhodobá fixace zpět na výsluní

Na mysl mnoha uchazečům o hypoteční úvěr přichází myšlenka, zda ve světle rostoucí zdražování není lepší sáhnout po jistotě a navzdory vyššímu úroku nezafixovat svou hypotéku dlouhodobě.

Snadno se totiž může opakovat situace, jaká panovala na hypotečním trhu o dekádu zpět; úroky s hodnotou daleko přes hranici 5 procent nebyly žádnou výjimkou.

Deset, nebo dvacet let?

Desetileté fixační období má v portfoliu většina bank, v případě delší fixace už ale zájemce příliš možností nemá. 15letou fixaci nabízí pět institucí, přání 20letého zafixování vám vyplní jen tři bankovní domy.

Zjednodušeně lze říci, že čím delší období fixace, tím více se vám hypotéka prodraží, neplatí to ovšem vždy. Roli ale samozřejmě hraje i míra LTV a bonita klienta.

Jaká je tedy současná průměrná výše úroků?

  • 10 let fixace: 2,9 %
  • 15 let fixace: 3,67 %
  • 20 let fixace: 4,38 %

Sáhněte po tom správném úvěru

Vybrat špatně nastavenou hypotéku je snadné. Proč si do života vnášet další noční můry, když máte po ruce odborníky, kteří vám ZDARMA poradí?

Domluvte si schůzku s našimi makléři a zjistěte, jaký hypoteční úvěr vám vyplní sen o novém bydlení!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...