Hypotéka pro cizince: komu ji banky poskytnou a kdo se musí obejít bez ní?

Jen slabá vazba na Českou republiku, nepříliš silné zázemí, nepřítomnost širší rodiny, to je zlomek důvodů, proč jsou banky opatrné, když je o hypotéku žádá cizinec, tedy člověk, který nemá české občanství. Záleží ale i na jiných faktorech, které si musí cizinec uvědomit, než jde o hypoteční úvěr žádat.

Hypotéka pro cizince: komu ji banky poskytnou a kdo se musí obejít bez ní?

Pro banky není cizinec jako cizinec

Když banky řeší žádost o hypotéku, kterou jim předložil cizinec, kromě bonity je zajímá to, jaký pobyt má konkrétní člověk povolen a zajištěn – zda přechodný, nebo trvalý. Druhý zmíněný je pro ně pochopitelně o něco schůdnější. Existuje mezi nimi totiž podstatný rozdíl.

Přechodný pobyt můžeme rozlišit na ten bez registrace a s registrací. Bez registrace se cizinec v České republice zdržuje pouze na základě možnosti svobodně se pohybovat bez ohledu na hranice států a stačí mu k tomu cestovní doklad, nepřesáhne-li jeho pobyt dobu 30 dnů. Pokud je pobyt delší, měl by tento člověk požádat o registraci, aby mohl vyřešit některé praktické záležitosti, k nimž je nezbytné úřední potvrzení (získané registrací) mít. Jde například o potvrzení pro zaměstnavatele, pro úřady nebo proto, aby měl v případě ztráty zaměstnání nárok na sociální dávky.

O trvalý pobyt může cizinec žádat po pěti letech pobytu přechodného. Za dalších pět let může dokonce požádat o české občanství. Výhodou trvalého pobytu je možnost zaměstnání bez povolení úřadu práce, nárok na důchod a jiné sociální dávky nebo bezplatnou zdravotní péči pro děti tohoto cizince. Po získání potvrzení o trvalém pobytu je větší pravděpodobnost, že cizinec v České republice zůstane.

Banky se také zajímají o to, odkud cizinec je. Rozlišuje přitom příslušnost k některé ze zemí Evropské unie a příslušnost k tzv. třetímu státu – tedy příslušnost k zemi, která součástí Evropské unie není. V prvním případě jde jednoznačně o výhodu. Banky obvykle nemají problém s příslušníky Evropské unie, obzvlášť se Slováky, které hodnotí mírněji. Dále nebývají výrazně proti ani v případě občanů dalších vyspělých zemí – Japonska, USA nebo Austrálie. Ostatní cizinci to nemají s českými bankami snadné, alespoň co se hypoték týče.

Čtěte také: Hypotéky pro cizince: Cizinec je našinec. Opravdu...?

Co ještě musí splňovat cizinec a jaké jsou podmínky pro získání hypotéky

To, na co banky pochopitelně hledí, jsou příjmy cizince a jeho celková bonita, tedy to, zda bude schopen splácet v požadovaných částkách pravidelně a bez problémů. Výrazně nižší šance mají oproti zaměstnancům podnikatelé a v případě příjmů ze zemí Evropské unie musí jít výhradě o zaměstnání.

Banky zpravidla omezují LTV na 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, financovat větší část hodnoty nemovitosti je pro ně pochopitelně ještě riskantnější než samotná 85% hypotéka. Plyne z toho, že 15 a více procent ze zástavní hodnoty nemovitosti musí mít cizinec našetřeno. Ze strany bank dochází také k poměrně přísnému stanovení výše zajištění hypotéky.

Vytváření podmínek a schvalování hypoték pro cizince není to, co by banky dělaly rády, přesto to dělají. Většina žádostí o hypoteční úvěr však probíhá v individuálním režimu, v němž se hledí pouze na daného jednotlivce či manželský pár.

Získat hypotéku není pro cizince jednoduché, ale ani nemožné

Cizinec, zvláště občan některé ze zemí Evropské unie, to v otázce hypotečního úvěru nemá v České republice snadné, pokud však splní podmínky vybrané banky, může ho získat. Výhodu přitom mají cizinci s trvalým pobytem na území České republiky. Měli by však počítat s přísnějším nastavením a rozhodně s tím, že banky nezafinancují více než 85 % hodnoty nemovitosti.

Jste cizinec a chcete u některé z českých bank získat hypoteční úvěr? Obraťte se na profesionály z Gepard Finance, kteří vám rádi pomohou a zařídí pro vás výhodnější podmínky!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...