Odklad splátek hypoték
V polovině března doporučilo prezidium České bankovní asociace (ČBA) členským bankám, aby umožnily na požádání odklad splátek úvěrů a úroků. Ještě než vstoupil v platnost zvláštní zákon, který odklad splátek zaštiťoval, banky přijaly a zpracovaly 230 tisíc žádostí. Naprostou většinu vyřídily kladně. Dle statistik ČNB byla do konce července odložena splatnost více než 352 tisíc úvěrů v celkové hodnotě kolem 440 miliard korun. Hypotéky činily zhruba ¼ z došlých i schválených žádostí. V listopadu všichni, kdo odklad dostali, budou muset opět začít splácet.
Rozvoj digitálních platforem a bezkontaktní hypotéka
Kdyby nám někdo před 15 lety zavřel najednou všechny banky a obchody, byl by to pro mnohé jistě velký problém. Doba jde dopředu, díky čemuž jsme se v posledních letech naučili obstarat spoustu věcí online a prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví. Nastavit trvalé příkazy, zaplatit účty, sjednat pojištění. To vše můžeme udělat z pohodlí domova a ani se nad tím nepozastavíme. Bezpečně a rychle lze nyní vyřídit také financování koupě domu či bytu – prostřednictvím bezkontaktní hypotéky. Vyřízení hypotéky probíhá bez nutnosti osobní schůzky s hypotečním bankéřem, který je vám k dispozici na telefonu či jiným online způsobem.
Zrušené limity hypoték
-
Limit ukazatele DTI (poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) – zcela zrušen v dubnu 2020.
-
Limit ukazatele LTV (výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti) – zmírnění z původních 80 % na 90 %, přičemž poskytovatelé mohou uplatnit 5% výjimku pro hypotéky s vyšším ukazatelem LTV. Možnost poskytovat maximálně 15 % celkového objemu hypoték s LTV mezi 80 % a 90 % se zcela zrušila.
-
Limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) – v dubnu 2020 zvýšen na 50 % (ze 45 %), v červnu 2020 zcela zrušen.
Daň z nabytí nemovitosti
Poslanecká sněmovna se bude na podzim opakovaně věnovat vládnímu návrhu zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Senát zákon jednoznačně podpořil, vrátil ho však poslancům kvůli opravě legislativních chyb. Sazba daně z nabytí nemovitostí činí 4 % a platí ji kupující. Bez ohledu na to, kdy zákon začne platit, skončí daň zpětně – pro všechny vklady povolené počínaje loňským prosincem. Dále platí, že bude mít kupující možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Návrh však omezuje maximální částku úroků, kterou si lze za rok odečíst od základu daně. Nyní je to 300 000 Kč, nově to bude max. 150 000 Kč.
Zákon současně prodlužuje z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.
Nízké úrokové sazby
Úroková sazba z hypotečních úvěrů se v červenci 2020 dle statistiky ČNB snížila, a to na 2,23 %, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,42 procentního bodu. Úroková sazba ze stavebního spoření poklesla o 0,23 procentního bodu na 3,50 %. To se projevuje také v množství poskytnutých a refinancovaných hypoték. V měsíci červenci bylo poskytnuto skutečně nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen v celkovém objemu 21,6 mld. Kč.
Příklad:
Aktuální úrokové sazby z hypoték začínají:
u 3letých fixací na 1,99 %,
u 5letých fixací na 1,89 %,
u 10letých fixací na 2,19 %.
V případě uzavření pojištění schopnosti splácet můžete s GEPARD Hypotékou získat u 5leté fixace úrokovou sazbu 1,64 %, u 10leté fixace 2,09 %.
Vyřizujete hypotéku?
Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.