Proč dědictví neodmítneš?
To je pravděpodobně ta nejčastější otázka, kterou vás může okolí v této situaci častovat. Aby byla problematika srozumitelnější, vezměme si jako příklad manželku – nyní již pozůstalou, jejíž manžel koupil na hypotéku vysněný domek a kromě něj a nesplaceného hypotečního úvěru manželce odkázal ještě nemalé jmění a značný podíl z prosperující firmy. Pozůstalá má nyní dvě možnosti:
- Buďto dědictví odmítne,
- nebo se jej nevzdá.
V případě první i druhé varianty se ovšem rozhoduje o dědictví jako celku. Pokud jej odmítne, společně s nesplacenou hypotékou odmítne i zděděné finanční prostředky a podíl ve firmě. Pokud by chtěla firmu dál vést a investovat do ní odkázané prostředky, musí je přijmout i společně s nesplacenou hypotékou. Jiné řešení neexistuje.
Víte, že: Po smrti blízké osoby můžete zdědit majetek nebo jeho část, ale pouze do výše hodnoty tohoto majetku na vás přecházejí i dluhy zemřelého?
Nečekejte na dědické řízení!
Smrt blízkého je vždy smutnou a tragickou událostí, s níž je spjata nekonečná a zdlouhavá administrativa a zbytečné papírování. Je nám zcela jasné, že v takové situaci nemáte na nic z výše uvedeného ani pomyšlení, pokuste se ale posbírat poslední zbytky sil a ještě před tím, než proběhne dědické řízení, zamiřte do banky, oznamte jí úmrtí a začněte s ní spolupracovat.
Náš tip: Pokud byste na vše výše zmíněné rezignovali, může se vám hypotéka prodražit o vysoké sankce za nesplácení úvěru.
Co dál?
Jakmile banka zjistí, že klient, který hypotéku platil, zemřel, hypoteční úvěr automaticky přihlašuje do dědického řízení. Poté je možno realizovat některou ze 4 následujících alternativ:
- K úvěru může přistoupit někdo z dalších příbuzných.
- S bankou lze vyjednat restrukturalizaci úvěru.
- Pokud měl dlužník životní pojištění, pak je možno uhradit část hypotéky z něj.
- Variantou je i prodej nemovitosti a předčasné splacení hypotéky.
Pozor: Problém může nastat také v případě úhrady splátek hypotéky z bankovního účtu zemřelého, který je „zmrazen“ až do doby vypořádání dědického řízení.
Banku informujte o zmrazeném účtu i ukončení dědického řízení
Ať už dojde k jakékoli situaci, vždy je potřeba úzce komunikovat s bankou, u níž je hypoteční úvěr veden. Bankovní dům je také třeba následně informovat o ukončení dědického řízení a nabytí právní moci rozhodnutí o dědictví. K tomu vám poslouží doklad soudu o rozhodnutí o dědictví.
Zůstala vám hypotéka „na krku“? Stáhněte si náš e-book, ve kterém vám poradíme, jak na ní ušetřit!