Jak zvládnout refinancování hypotéky

Úrokové sazby hypoték zůstaly přes léto na svých minimech. Klienti hypotečních bank si mohou sazby na dalších 5 let zafixovat na hodnotách kolem 3 % p. a. Vyplatí se proto i zvážit, zda nepřejít k jinému bankovnímu domu, který vám třeba nabízí nižší úrok. Pro případné refinancování vám přinášíme několik praktických rad.

Jak zvládnout refinancování hypotéky

Kdy je ten správný čas na refinancování hypotéky

Základním pravidlem je nečekat, až vám stávající banka zašle dopis s oznámením nové úrokové sazby. Většinou se tak děje 1 až 2 měsíce před koncem fixace. Pokud i přesto budete vyčkávat,
je možné, že si nestihnete vyjednat lepší podmínky v nové bance.

Je potřeba myslet na skutečnost, že se nejedná jen o schválení samotného úvěru. Celý proces zahrnuje mnoho po sobě následujících kroků.

Nejdříve je nutné zjistit, ke kterému datu končí fixace vašeho úvěru. Vše najdete v úvěrové smlouvě. Pokud chcete mít jistotu, že se vše zvládne včas, je potřeba začít přibližně 4 měsíce před tímto datem. Každá banka totiž může mít své individuální podmínky a postupy, jež mohou celý proces protáhnout. Některé banky dokonce dokáží garantovat dohodnutou úrokovou sazbu až 1 rok. Pokud vám tedy hypoteční úvěr končí například v březnu 2014, můžete s vyjednáváním začít hned. Využijete tak v dnešní době výhodných nízkých úrokových sazeb a úvěrů bez poplatků za vedení.

Co budete k refinancování hypotéky potřebovat

Nejdůležitější je nezapomenout vzít si s sebou svou úvěrovou smlouvu a zjistit předběžnou výši dluhu, jenž bude předmětem refinancování. Zároveň se vám naskytne možnost rozmyslet si dopředu, zdali budete chtít refinancovat pouze samotný dluh. Jelikož se bude totiž jednat o nový úvěr, je možné ho navýšit o další částku nutnou pro dokončení případné rekonstrukce vašeho bydlení.

Schvalovací proces je individuální u každé banky. U některé se můžete setkat s požadavkem na nové potvrzení o příjmu, u jiné na nový odhad nemovitosti. Dokonce se může stát, že po vás nebudou chtít nic. Bankám může stačit, že dosavadní závazky jste doposud spláceli včas a bez problémů. Tyto informace si zjistí z bankovního registru, kde je zaznamenána vaše historie splácení veškerých úvěrových produktů.

Jak postupovat po schválení hypotéky

Po schválení následuje podpis úvěrové dokumentace, čímž dojde k uzavření nového obchodního vztahu mezi vámi a novou bankou. Nový úvěr zaplatí stávající dluh v původní bance. Nicméně samotný podpis smlouvy neznamená čerpání. K tomuto kroku bude banka vyžadovat další dokumenty. Ty se mohou lišit jak u různých bank, tak i u různých klientů ve stejné bance.

Většinou bude banka vyžadovat potvrzení původního finančního ústavu o zůstatku refinancovaného úvěru a pojistnou smlouvu pojištění nemovitosti. Hypoteční makléř, který vyřizuje refinancování vaší hypotéky, vám sdělí minimální částku, na kterou má být pojistná smlouva vystavena a zastavena ve prospěch banky. Vše se odvíjí od výsledné výše úvěru. Pokud podnikáte nebo jste někdy podnikali, můžete se setkat i s nutností dodat potvrzení z finančního úřadu o tom, že nemáte žádné daňové a jiné nedoplatky.

Váš hypoteční makléř zajde na katastr nemovitostí a podá návrh na vklad na zastavovaný majetek ve prospěch refinancující banky. Ta se po zavkladování prozatím zařadí na druhou pozici za původní banku. Zde může dojít k časové prodlevě, jelikož katastr nemovitostí má na zapsání nového věřitele zákonnou lhůtu 1 měsíc. Bohužel toto je jedna z podmínek čerpání hypotečních úvěrů. Proto mnohé banky už za poplatek nabízejí prominutí této lhůty, kdy pro čerpání je dostačující pouze katastrem potvrzený návrh na vklad. Po následném doplacení úvěru a výmazu původního věřitele se nová banka stává hlavním věřitelem. Tento návrh na vklad je zpoplatněn částkou 1.000 Kč se splatností přímo na katastru nemovitostí.

Co když chcete zůstat u stávající banky

Ani v tomto případě vám nic nebrání v jednání o refinancování hypotéky s konkurencí. Máte reálnou šanci docílit snížení úrokové sazby i u vašeho stávajícího peněžního ústavu. Pokud totiž se získanými nabídkami zajdete do své původní banky, můžete si i o několik setin procent vylepšit vám nabízenou úrokovou sazbu. Hypoteční úvěry jsou a stále pro banky zůstanou jedněmi z nejdůležitějších obchodů. Proto je pro peněžní ústavy nejen důležité získávat nové klienty, ale zároveň udržet i ty původní.

Zjednodušte si život díky hypotečnímu makléři

Zdá se vám to příliš složité?

S kvalitním hypotečním makléřem získáte jistotu, že na nic při vyřizování nezapomenete.

Klienti Gepard Finance ušetří při refinancování na úrokové sazbě v průměru 0,8 procentního bodu, čímž dosáhnou celkové úspory v řádu statisíců.

Stáhněte si zdarma dokument Jak vydělat na refinancování hypotéky
na stránce Refinancování hypotéky

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...