Hypotéka by neměla ovlivnit vaši životní úroveň
… tedy alespoň ne v tom negativním slova smyslu. Pokud jste se s bankovním domem domluvili na kratší době splácení a vyšších měsíčních splátkách, důkladně si propočítejte, zda na to opravdu máte. Poměrně často se totiž stává, že domácnost má „velké oči“ a po nějaké (poměrně krátké) době zjistí, že měsíční splátky jsou pro ni neúnosné.
Jak tedy zvolit správnou dobu fixace a dobu splátek?
- Zapisujte si veškeré měsíční výdaje a příjmy
- Sestavte si rodinný rozpočet
- Připočítejte výši plánované splátky
- Splátka by neměla překročit 1/3 čistého měsíčního příjmu
Víte, že: Podle aktuálních průzkumů nejrůznější druhy splátek každý měsíc z našich příjmů odčerpají zhruba čtvrtinu?
Jaké výdaje nesmí ve vašem rozpočtu chybět?
„Sestavit rozpočet přeci nemůže být tak složité,“ říkáte si. Bohužel opak je někdy pravdou. Často totiž my sami děláme jednu zásadní chybu, kterou je absence některých (více či méně) pravidelných výdajů. Zapomínat bychom proto neměli na:
- výdaje na bydlení,
- výdaje na potraviny,
- výdaje na studium,
- výdaje na ošacení,
- výdaje na dopravu,
- výdaje na zábavu
- a ostatní výdaje.
Vytvořte si finanční plán!
Abyste měli jistotu, že hypotéku doopravdy utáhnete, po sestavení rozpočtu domácnosti si připravte také jednoduchý finanční plán, který může vypadat třeba následovně:
- Dejte dohromady přání a cíle domácnosti (vlastní bydlení, letní dovolená, studium v zahraničí, zajištění na důchod apod.).
- Zkuste jednotlivé cíle ocenit konkrétními částkami (kolik vás bude stát studium dětí na zahraniční univerzitě, jaká je cena vámi vyhlédnutého domku apod.).
- Stanovte, za jak dlouho chcete cíle dosáhnout (vlastní domek do 1 roku, studium dětí do 5 let, zajištění na důchod za 40 let apod.).
- Zhodnoťte, jaké jsou vaše finanční možnosti naplnění plánu. Na pomoc si přizvěte sestavený rodinný rozpočet a na základě jeho dlouhodobého zaznamenání objektivně zhodnoťte, zda jsou vaše cíle dosažitelné, či nikoli.
- Pojistěte se! Abyste nemuseli zbytečně sahat do pracně uspořených rezerv, pojistěte se pro nejrůznější druhy nečekaných událostí (živelné katastrofy, požár apod.).
- Snažte se o přebytkový rozpočet! Naplnit výše uvedené cíle budete moci pouze tehdy, bude-li váš měsíční rozpočet přebytkový. Proto se jej snažte dodržovat a v případě problémů okamžitě reagujte a sjednejte nápravu.
Ještě před tím, než zamíříte do banky pro svou vysněnou hypotéku, přečtěte si, jak na ní můžete v budoucnu ušetřit.
Stáhněte si návod ve formuláři níže nebo rovnou kontaktujte naše makléře.