Jaké jsou zkušenosti s odhadem nemovitosti při vyřizování hypotéky

Chcete si koupit nemovitost a nemáte hotovost? Potom budete muset požádat některou z bank o hypoteční úvěr a přijde zásadní otázka, o jak velkou částku u hypotéky půjde. To zjistíte na základě odhadu ceny nemovitosti. Jak a kým ho nechat udělat? Náš dnešní článek vám přináší odpověď.

Jaké jsou zkušenosti s odhadem nemovitosti při vyřizování hypotéky

Znalecký posudek vs. odhad tržní ceny

Při celém procesu koupě nemovitosti budete svědky manipulace s několika zásadními pojmy, mezi kterými zajisté nebudou chybět znalecký posudekodhad tržní ceny. Znalecký posudek je posudek odborníka - soudního znalce, zatímco odhad tržní ceny je odhad bankou pověřené osoby. V praxi může být obojí vypracováno stejnou osobou, nicméně posudek a odhad se používají každý k jinému účelu.

Znalecký posudek slouží k:

  • použití v soudních záležitostech,
  • vybírání daně z nemovitosti,
  • zanesení nemovitosti do majetku firmy. 

 

Odhad tržní ceny slouží pro výpočet hypotéky a zohledňuje například polohu či atraktivitu lokality.

Tržní cena vs. kupní cena

Aby pojmů nebylo málo, je třeba rozlišit ještě tržní a kupní cenu. Rozhodně totiž nejde o dvě stejné věci. Tržní cena je cena stanovená odhadcem, kterého si určí banka (často externě, v běžné praxi si jednoho odhadce najímá i více bank). Jde o předpokládanou cenu nemovitosti. Právě tato cena hraje roli při vyřizování hypotéky, od ní se odvíjí hodnota LVT (zástavní hodnota nemovitosti).

Kupní cena je cena, za kterou byla nemovitost reálně koupena. Jde o částku, která stojí v kupní smlouvě a nemusí být znalecky podložena, stačí pouze, když se na ní shodne kupující s prodávajícím.

dům

Roli v ceně nehraje rekonstrukce, ale lokalita a dostupnost

Možná to zní pro laika neuvěřitelně, ale odhadce, který má za úkol stanovit cenu nemovitosti, se ani nemusí na místo, kde daná nemovitost stojí, osobně dostavit. Cenu totiž může odhadnout podle tzv. cenové mapy, respektive může přijmout odhad supervizora, který se podílel na její tvorbě. V této mapě je jasně vidět atraktivnost až lukrativnost dané lokality, která při stanovování cen nemovitostí hraje významnou roli.

Proto je pro mnohé vlastníky zklamáním, když před prodejem nemovitosti provedou rozsáhlou rekonstrukci, jejíž nákladnost nemá na odhad ceny nemovitosti takový výsledný vliv, jaký by si představovali. Vlastník totiž často získá dojem, že hodnota nemovitosti stoupne právě o takovou částku, na jakou vyšla rekonstrukce. Tak tomu není. Částka, kterou odhadce vyřkne, vychází především z lokality nemovitosti, z její dostupnosti a občanské vybavenosti okolí.

 

POZOR!

Částka, na kterou ocení nemovitost daná banka (zástavní hodnota nemovitosti), se od kupní ceny může významně lišit.

Zejména u dražších nemovitostí je dobré si ověřit jejich reálnou hodnotu u odhadce pracujícího pro vícero bank již před podpisem rezervační smlouvy. Pokud je zástavní hodnota nemovitosti o poznání nižší než její kupní cena, musejí zájemci k hypotečnímu úvěru shánět často ještě stotisícové částky navíc.

 

Ušetřete si čas i nervy. Svěřte nevděčnou práci specialistovi na hypotéky!

Čas od času se konají nejrůznější marketingové akce, při nichž mohou zájemci využít nabídky odhadu tržní ceny zdarma.

O takových akcích vás bude nejlépe zpravovat zkušený a dobrý makléř, který vám pohlídá to nejlepší a nejvýhodnější řešení, díky kterému ušetříte za poplatky.

Vyberte si některého z hypotečních makléřů od Gepard Finance a ušetřete si čas i nervy, které by vás mohlo stát jednání s odhadcem. Zkušený makléř vám nejen se vším poradí, ale také udělá vše, co bude v jeho silách, aby vás odhad i veškeré poplatky vyšly co nejlevněji!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...