Kde bydlet? Ve městě, nebo na vesnici?

Růst cen domů a bytů v České republice zrychluje. Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat vyplývá, že mezi zeměmi Evropské unie byl v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku šestý nejvyšší růst cen. Nejvíce rostou ceny nemovitostí ve městech. Není proto divu, že se pozornost mnoha mladých rodin zaměřuje právě na menší města a obce. Navíc rozdíl mezi vesnicí a městem už dávno není takový, co býval. Jaké výhody a nevýhody přináší bydlení na vesnici a ve městě?

Prodej domu

Ceny nemovitostí rostly navzdory koronavirové krizi

Z údajů Eurostatu vyplývá, ze meziroční růst cen nemovitostí v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku zrychlil na 9,5 %, o čtvrtletí dříve se ceny zvýšily o 8,9 %. V celé EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 %. V porovnání s průměrem EU tak bylo tempo zdražování nemovitostí v Česku téměř dvojnásobné.

Hypoteční banka potvrzuje, že tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku rostly meziročně také ve druhém čtvrtletí. Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 10,9 procentního bodu (p.b.), nejméně zdražily rodinné domy (8,9 p.b.).

Roste poptávka po pozemcích a nemovitostech v lokalitách s dobrou dostupností

Stále více mladých lidí a rodin se v závislosti na růstu cen ohlíží po nemovitostech v dobré dojezdové vzdálenosti. Potvrzují to také developeři, podle kterých řada Čechů hledá vlastní nový domov na venkově a největší zájem je právě o pozemky v okolí krajských měst s dobrou dopravní dostupností.

Město, nebo vesnice?

Nejen z výše uvedených důvodů dává stále více lidí přednost před hektickým životem ve městě bydlení v blízkosti přírody. Rozdíly mezi městem a vesnicí se navíc v posledních letech dost stírají. V dnešní digitální době jsme zvyklí si spoustu věcí zařídit online z pohodlí domova. Pandemie koronaviru nám ukázala, že i pracovat se dá v mnoha oborech bez nutnosti každodenního dojíždění na pracoviště. Také úroveň služeb se v posledních letech vyrovnává. Rozhodující je proto pro mnohé cena. Obě varianty nabízejí spoustu výhod, a je tak na kupujícím, aby si vše pečlivě promyslel.

Bydlení ve městě

Pokud chcete žít ve městě, musíte si zvyknout na ruch a spoustu lidí. Na druhou stranu máte vždy vše po ruce a můžete si v mnoha věcech vybírat. Města nabízejí plnou občanskou vybavenost, takže si můžete mnohdy vybrat, na jakou školu své potomky pošlete, v jaké nemocnici se necháte ošetřit, do jaké restaurace zajdete na jídlo nebo v jakém obchodě si nakoupíte.

Nevýhodou jsou zpravidla vyšší ceny. Ve městě si připlatíte nejen za samotné bydlení, ale často také za služby.

Bydlení na vesnici

V prospěch bydlení dál od ruchu velkoměsta hraje pro mnohé cena. V mnoha případech jsou ceny nemovitostí na vesnici nižší než ve městě. Za starší dům se zahradou můžete na vesnici zaplatit stejnou cenu, jako za menší byt v centru města. Pro milovníky dlouhých procházek je největší výhodou právě blízkost přírody a mnoho možností, jak trávit volný čas pod širým nebem.

Na druhou stranu je nutno říci, že život na vesnici je mnohem snazší, když vám před domem stojí váš vlastní vůz. Nejen případné dojíždění do práce, ale také rozvoz dětí do školy či na kroužky, nákupy a návštěvy do vzdálenějších míst se vykonávají snáze, pokud nejste závislí na tom, kdy vám jede autobus či vlak.

S financováním vám pomůže GEPARD

Kupujete si nemovitost a chcete ji financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...