Družstevní bydlení
Vlastníkem družstevního bytu je právnická osoba – bytové družstvo. To je uvedeno v katastru nemovitostí jako vlastník, má povinnost platit daň z nemovitosti, může byt zastavit a vzít si úvěr. Vy jste člen družstva. Tím máte zajištěno právo nájmu v konkrétní bytové jednotce. Prodej či koupě družstevního bytu tak vlastně znamená převod členských práv v družstvu, majitelem zůstává bytové družstvo.
PRO
-
Nižší pořizovací cena – tržní cena družstevního bytu je mnohdy nižší než v případě bytů v osobním vlastnictví. Dejte si ovšem pozor na nesplacenou anuitu (splátku dlouhodobého úvěru poskytnutého družstvu).
-
Rychleji, bez katastru nemovitostí – výhodou je rychlost převodu družstevního podílu. Protože nejste zapsáni jako vlastník v katastru nemovitostí, není nutné žádat o žádné změny. Proces převodu se tak zkrátí o měsíc i více.
-
Žádná daň – vlastníkem bytu je bytové družstvo. Při převodu družstevního podílu tak neplatíte daň z převodu nemovitosti. Ze stejného důvodu nepodává nájemce družstevního bytu ani přiznání k dani z nemovitosti.
-
Převod bytu do osobního vlastnictví – záleží na bytovém družstvu, zda-li vám převod do osobního vlastnictví umožní. Před koupí je proto dobré zjistit, jak se družstvo k této otázce staví. Nárok na převod do osobního vlastnictví (po splacení závazků vůči družstvu) máte často u nových družstevních bytů.
PROTI
-
Nevlastníte byt, ale družstevní podíl - nemůžete byt zastavit pro potřeby hypotečního úvěru. Výjimkou jsou případy, kdy družstvo předem odsouhlasilo, že nejpozději do roka dojde k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví nájemce bytu. V tomto případě lze u banky vyjednat tzv. předhypoteční úvěr a získat tak hypotéku na družstevní byt.
-
Podnájem bytu – pokud chcete družstevní byt podnajmout třetí osobě, ve většině případů k tomu budete potřebovat písemný souhlas vlastníka – tedy pronajímatele. Tím je bytové družstvo.
-
Rozsáhlá rekonstrukce – provádíte-li rozsáhlejší rekonstrukci, i přesto, že ji provádíte na vlastní náklady, budete potřebovat souhlas družstva.
-
Riziko zadlužení – družstvo zodpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem, tedy i vaším bytem.
Byt v osobním vlastnictví
S vlastnictvím bytu se nevyhnutelně pojí i i členství ve společenství vlastníků jednotek (SVJ). Zákonná povinnost založit SVJ vzniká v těch bytových domech, kde je pět a více bytových jednotek ve vlastnictví nejméně tří různých vlastníků. SVJ je právnická osoba, která kromě běžného provozu domu řeší i jeho pojištění a rozhoduje o rekonstrukcích společných prostor a jejich přístavbách. Jeho členem se stáváte automaticky po koupi bytu.
PRO
-
Vlastnictví bytu – jste majitelem bytu, můžete s ním jakkoli nakládat. Vlastnictví je zapsáno v katastru nemovitostí.
-
Pronájem bytu – máte možnost byt pronajmout a nepotřebujete k tomu ničí souhlas.
-
Vyšší tržní cena - byt můžete prodat bez jakýchkoli omezení a zpravidla dosáhnete vyšší ceny než v případě družstevního bytu.
-
Zástava bytu – byt můžete zastavit bance pro případ hypotéky nebo jiného úvěru.
PROTI
-
Rychlost převodu – řízení v souvislosti se zápisem vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí trvá zpravidla asi 30 dní (jsou-li všechny formality v pořádku). Zákonná ochranná lhůta činí 20 dnů, dalších cca 7 – 10 dnů po uplynutí této lhůty pak katastrálnímu úřadu trvá rozhodnutí o povolení vkladu.
-
SVJ – za případné dluhy společenství vlastníků jednotek ručíte v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.
Co je výhodnější?
Je na posouzení každého z nás, co jsou více či méně podstatné atributy, na základě kterých si nakonec zvolíme optimální variantu. Vybrali jsme pro vás ty nejzásadnější. Máte už jasno, jaký typ vlastnictví zvolíte? S financováním vám pomůže GEPARD FINANCE. Obraťte se na naše odborníky. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.