Nepanikařit a začít se o problematiku koupě domu s hypotékou aktivně zajímat! Jaké výhody s sebou tato situace nese a na co si dát naopak pozor? To vám prozradíme na následujících řádcích.
„Lidová“ cena prodávané nemovitosti
Zřejmě tou největší výhodou koupě domu s hypotékou je skutečnost, že jeho původní majitel je v pořádném časovém presu, tudíž se snaží prodat nemovitost co možná nejrychleji a v mnohých případech i pod cenou. Dům s hypotékou je tedy v drtivé většině levnější, než podobná nemovitost bez závazku. To je zřejmě i důvod, proč se o takto zatížené reality zajímá stále více osob.
Rychlé jednání a žádné zdržování
Další výhoda, nastíněná již v předchozím odstavci, poukazuje na onu časovou tíseň, jíž je prodávající vystaven. Celý proces prodeje proto probíhá bez zbytečného zdržování a zádrhelů. Pokud navíc po původním majiteli převezmete jeho závazek, ušetříte tím spoustu času oproti tomu, pokud byste chtěli vyřídit nový hypoteční úvěr. Řada bank po vás také ani nebude požadovat dokumentaci k dané nemovitosti, protože akceptuje tu původní, jejíž součástí je často i znalecký odhad.
Jak probíhá převzetí dluhu?
Pokud kupujete dům s hypotékou, připravte se na to, že banka bude prověřovat vaši finanční situaci a bonitu. To proto, aby měla jistotu, že jste schopni dostát závazku původního majitele. Kromě toho mějte na paměti, že jako kupující hypotéku přebíráte i s nastavenými parametry, na nichž byl s bankou domluven původní majitel. Před podpisem kupní smlouvy se proto vyplatí prověřit aktuální výši závazku, měsíční splátky, ale i úrokovou míru či délku fixace a zbývající dobu splácení.
Pozor na informace v kupní smlouvě
Jakmile zkontrolujete výše uvedené, můžete přistoupit k samotnému procesu převzetí dluhu. Ten proběhne k předem stanovenému datu, ke kterému bude aktuální dluh u banky vyčíslen. Výše dluhu se pochopitelně musí shodovat se zněním uvedeným v kupní smlouvě. Řada bank také po kupujícím požaduje zaplacení určitého poplatku, jenž je s převzetím dluhu spojen. Výše poplatku není nikterak závratná, jedná se zpravidla o stokorunové částky uhrazené v souvislosti s provedeným dodatkem k úvěrové smlouvě.
Dá se původní dluh u dané banky převzít?
U některých bank se také můžete dostat do situace, kdy vám přísné podmínky bankovního domu neumožní převzít původní dluh po stávajícím majiteli nemovitosti a vy si tak budete muset vzít nový hypoteční úvěr, kterým bude možno splácet stávající hypotéku, jíž je nemovitost zatížená.
Refinancování vs. předčasné splacení úvěru
Plánujete nemovitost zbavit hypotéky dříve, než je ujednáno ve smlouvě? Nebo hodláte stávající hypoteční úvěr refinancovat před koncem fixace? Pak dobře počítejte, zda se vám toto jednání vyplatí. Mnohé banky po vás v případě předčasného splacení či refinancování hypotéky totiž budou požadovat značné poplatky a sankce. Tímto se vám může na první pohled výhodná koupě nepěkně prodražit.
Jak se rozhodnout?
Konečné rozhodnutí je vždy a pouze na vás. Pokud vás láká nízká cena a zároveň se bojíte případných komplikací, které však mohou a nemusí nastat, vyplatí se oslovit zkušeného hypotečního specialistu. Ten se důkladně seznámí s vaší aktuální situací i situací okolo nemovitosti a doporučí vám nejvhodnější řešení.