Čísla hovoří jasně. V Evropě, čítající 742,5 milionu obyvatel, má stavební spoření uzavřeno cca 40 milionů osob – tedy zhruba každý pátý. Jednoznačné oblibě se ‚stavebko’ těší ve středoevropském prostoru.
Střední Evropa, ráj stavebního spoření
V pořadí druhé Německo v současnosti vede 28,83 milionu smluv o stavebním spoření (35,5 % populace). V Rakousku, které se dlouhodobě drží na první pozici, jde o 4,73 milionu smluvených úvěrů (55,6 % populace). V těchto zemích je to dáno zejména téměř stoletou historií stavebního spoření na místních trzích.
Oblíbeným spořicím produktem je stavební spoření i na Slovensku a v Maďarsku. Náš někdejší federální souputník se může pochlubit necelým milionem smluv a 17,9% podílem na populaci, v případě Maďarska pak spořitelny evidují 0,68 milionu smluv.
V celkovém součtu se tato pětice zemí podílí na počtu vedených smluv na evropském stavebním spoření z neuvěřitelných 96 procent.
Stavební spoření, trend budoucnosti?
Uzavírání smluv o stavebním spoření je na vzestupu. V České republice jde o odraz doporučení České národní banky a tím obtížnější dostupnosti hypotečních úvěrů, zájem o stavební spoření ale roste i v okolních zemích. Maďarsko hlásí 8,6% meziroční nárůst počtu smluv, rostoucí trend je patrný i na Slovensku.
Odborníci se shodují, že zejména v našich končinách se stavební spoření stane alternativou hypoték. Některé tuzemské spořitelny již ostatně klientům nadbíhají výhodnými nabídkami a snižováním úrokových sazeb.
Důkazem je nastavení modelu splácení, který se podobá splácení u hypoték – tím spořitelny přímo konkurují hypotečním bankám. Stavební spořitelny svým klientům mj. pomáhají skrze úvěry řešit následné investice do starších nemovitostí, jako je rekonstrukce, modernizace a po koupi s hypotékou související daň z nabytí.
Myslíte, že stavební spoření hypoteční úvěry nahradí? A co podle vás stojí za oblibou „stavebka“ v zemích střední Evropy? Sdílejte článek a diskutujte!