Rekordní propad úrokových sazeb
Z někdejších 6 procent jsme se letos dostali na průměrnou úrokovou sazbu, která aktuálně činí 2,09 %! Není se proto čemu divit, že o hypotečním úvěru začali vážně uvažovat i ti největší skeptici a konzervativci.
Patříte-li mezi hrstku těch, kteří s uzavřením hypotéky stále ještě váhají, pak vás bude jistě zajímat, jak vypadají prognózy úrokových sazeb hypoték 2016.
Přestože řada bankovních domů upozorňuje na nevyhnutelný růst, hypoteční makléři klienty uklidňují, že zatím nic pro výraznější nárůst úrokových sazeb hypotečních úvěrů v nejbližším horizontu nesvědčí.
Konec roku se nese v duchu bilancování
Abychom mohli nahlédnout do budoucích prognóz, musíme vyhodnotit, co nám rok 2015 v oblasti hypoték dal a co naopak vzal. Jak již všichni tušíme, výsledky budou více, než uspokojivé. První měsíce letošního roku trhaly rekordy. Již v únoru bylo možno sjednat hypotéku, jejíž měsíční úrok byl pod hranicí dvou procent. To ovšem za předpokladu, že o hypoteční úvěr žádal bezproblémový klient s dobrou bonitou a scoringem.
Neovladatelný pokles sazeb se u mnohých bank pozastavil zhruba v polovině letošního roku. Většina očekávala prudší zvyšování, které se ovšem nekonalo. Některé banky sice s desetinami procentních bodů pracovaly, změny byly ale vskutku zanedbatelné. Z původních sazeb "od"1,49 % se na konci roku stalo "od" 1,59 %.
Průměrná úroková sazba stoupla z historických 2,05 % jen nepatrně na 2,09 %, což stále řadí sazby hypotečních úvěrů k těm nejnižším v celé bankovní historii.
Významné hypoteční jubileum
Rok 2015 byl specifický ještě z jednoho důvodu. Právě letos totiž hypoteční produkt oslavil pomyslných 20 let své existence na tuzemském trhu. Pokud bychom se podívali zpátky do historie, pak „zelenou“ hypotečním úvěrům dal zákon o dluhopisech a vznik kapitálového trhu.
Historicky první bankou, která hypotéky nabízela, se stala dnešní Hypoteční banka. Úrokové sazby jejích hypoték začínaly v roce 1995 na neuvěřitelných 14 %, což je oproti dnešním sazbám oscilujícím kolem 2 % opravdu řádný skok.
Ke snižování sazeb poprvé došlo v roce 1998, pod 5 % sazby klesly o pět let později – konkrétně v roce 2003. Od roku 2008 jsme se pak dočkali rapidního snižování sazeb, jehož výsledkem je nynějších průměrných 2,09 %!
Náš tip: Spočítejte si, na kolik vyjde hypotéka vás!
Sazby hypoték 2016: Prognózy jsou příznivé
Prognózy hypotečních expertů hovoří jasně – hypoteční boom nekončí, po veleúspěšném roce 2015 nás s největší pravděpodobností čeká neméně úspěšný rok 2016.
Sazby budou oscilovat někde okolo hranice 2 %, a pokud by některé banky skutečně přistoupily k jejich zvyšování, ve finále nepůjde o nikterak bolestivé změny.
Mírné zvýšení může zapříčinit nový zákon o úvěrech pro spotřebitele nebo směrnice o regulaci hypotečního trhu. Dle prognóz České národní banky však sazby výrazněji porostou až na přelomu roku 2016 a 2017.
Jakým směrem se bude ubírat aktivita bank?
Protože banky žádné závratné předvánoční akce na konci tohoto roku nenabídly, můžeme očekávat, že svou aktivitu obnoví až počátkem roku 2016. Perfektní výsledky z roku 2015 totiž banky donutí přemýšlet, jak klienty zaujmout ať už produktovou inovací nebo cenotvorbou.
Například Česká spořitelna avizuje na měsíc leden 2016 garantovanou úrokovou sazbu 1,99 % p.a. na 5leté i 8 leté fixace s LTV do 90 % hodnoty nemovitosti, při splnění dalších podmínek.
Co se týká jednotlivých typů fixací, pak v roce 2016 očekáváme převažující zájem o úvěry s 5letou fixací, které jsou pro banky výhodné nejen z pohledu výnosnosti, ale lépe vycházejí též z pohledu rizikovosti nesplácení vyplývající z nevyhnutelného budoucího nárůstu sazeb, kterého se dříve či později určitě dočkáme.
Chcete nejnižší úrokovou sazbu?
Zjistěte, jak výhodná může být v roce 2016 vaše hypotéka pomocí hypoteční kalkulačky