Vydrží 3% úrokové sazby hypoték za 5 let?

Zájem o hypoteční úvěry je stále v kursu. Příčinou jsou extrémně nízké úrokové sazby a oživení české ekonomiky. Ceny nemovitostí postupně rostou a řada lidí tak chce využít období levných hypoték a pořídit si vlastní bydlení co nejdříve. Dobrá zpráva je, že by se úrokové sazby dlouhodobě neměly příliš měnit.

Vydrží 3% úrokové sazby?

Kam se dostanou úrokové sazby?

Větší změnu úroků u hypoték zatím neočekávám. Půjde o 0,1 − 0,2 procenta ročně. Vycházím z dlouhodobé zkušenosti i z denní praxe. Klient málokdy získá úvěr za oficiální úrokovou sazbu. Ta sice existuje, klient ale téměř vždy jedná s bankou o jejím snížení. Často prostřednictvím hypotečního makléře se mu to opravdu podaří.

Nepředpokládám, že by se v dalším pětiletém cyklu dostaly úrokové sazby hypoték na 5 % v průměru ročně, jak tomu bylo ještě nedávno. Trh je relativně stabilizovaný, banky chtějí za cenu minimálních marží získat nové klienty a ty stávající udržet. Myslím si, že by se průměrná úroková sazba neměla zvýšit nad 3 %. Podstatná ovšem bude celková ekonomická i politická situace u nás i ve světě.

žena1

Pozor na dlouhodobé fixace

Ceny nemovitostí rostou a klienti si to uvědomují. Řada z nich dosud s jejich nákupem nespěchala. Nyní ale chtějí koupi nemovitosti urychlit. Hlavně když mají omezený rozpočet a kupují levnější nemovitost a úspora 50 tisíc je pro ně zásadní.

Banky se snaží nabízet poměrně nízké úroky i na sedmi-, osmi- či desetileté fixace hypotéky a klienty si zavázat na delší období. Pokud chce kupující v nemovitosti bydlet, nemusí to být špatná volba. Jestliže má ovšem jít o investici, může dlouhá doba fixace úrokových sazeb zablokovat případný budoucí prodej nemovitosti.

O refinancování hypotéky se zajímejte včas

Řada klientů stále neřeší, jakou úrokovou sazbu získají u hypotéky po skončení fixace. Pokud jim banka pošle návrh nové výše splátky, většinou nižší než v minulosti, jsou obvykle spokojeni a nezajímají se o nabídku konkurence.

Některé banky dokážou připravit refinancování hypotéky na rok, nebo dokonce dva dopředu. To může být výhodné, klient ovšem riskuje, že po tak dlouhé době již nemusí být nová úroková sazba zajímavá. A odstoupit od podepsané smlouvy je pak možné pouze za cenu sankce za nečerpání hypotéky.

foto Eva Fraňková

Autor článku: Ing. Eva Fraňková
majitel franšízy a hypoteční makléř GEPARD Praha 1 Národní
www.gpf.cz/eva-frankova

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB šokovala trh. Základní úroková sazba se přiblížila k 6 %

Česká národní banka na svém posledním zasedání mírně šokovala trh, když rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Ta se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než 20 let. Zvýšení sazeb se brzy projeví v dalším...

Základní úroková sazba vzrostla na 5 %. ČNB je připravena pokračovat ve zvyšování

Česká národní banka zvýšila na svém posledním zasedání základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5 %. Navýšení úrokových sazeb bylo očekávané. Stála za ním rostoucí inflace a snaha centrální banky o tlumení inflačních očekávání. Ve...

Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní...