Vyplatí se vám přeúvěrování hypotéky? A jak vlastně funguje?

Blíží se konec fixace úrokové sazby vaší hypotéky a vy přemýšlíte, jestli by se nedalo na splácení úvěru ušetřit? My víme téměř jistě, že by se za současných podmínek dalo. Pojďte se s námi podívat, jak přeúvěrování neboli refinancování hypotéky funguje a kdy se vyplatí. 

Vyplatí se vám přeúvěrování hypotéky? A jak vlastně funguje?

 

Jak přeúvěrování hypotéky funguje

Před lety jste si vzali u jedné banky hypotéku a zanedlouho vám skončí období fixace úrokové sazby. V tomto období jste měli zaručeno, že se úroková sazba nebude měnit. Je však téměř jisté, že se po skončení fixace změní, a jestli to bude pro někoho výhodné, tak pro banku. Proto si můžete najít jinou banku a u ní požádat o výhodnější hypotéku. Z ní potom jednorázově splatíte hypotéku u staré banky a budete splácet nový hypoteční úvěr u nové banky za výhodnějších podmínek. Výsledkem bude to, že ušetříte, a to i několik stovek korun měsíčně, z čehož už za rok vznikne pěkná částka, kterou můžete použít na mnohem příjemnější účely. Výjimkou nejsou ani případy, kdy klient díky refinancování ušetří i více než 1500 Kč měsíčně.

Kdy se krok od jedné banky k druhé vyplatí

Hypotéka je vážná věc a není nikterak vhodné uspěchat cokoli, co se jí týká. Stejně tak je tomu u přeúvěrování, při němž se dá udělat spousta chyb. Nejprve si musíte zjistit všechny podmínky banky, která vás svou nabídkou okouzlila, abyste se vyhnuli případnému nepříjemnému překvapení.

V prvé řadě vás samozřejmě bude zajímat, jakou částku měsíčně budete splácet a jak dlouho, s jakou úrokovou sazbou a kolik tím ušetříte za měsíc, za rok i celkově za celou dobu splácení. Neméně podstatné jsou ale také výdaje za vyřízení refinancování, za přestup od banky k bance i za vedení účtu a za veškeré služby spojené s poskytnutou hypotékou. Pokud totiž u své stávající banky splácíte měsíčně o stokorunu měsíčně více, než byste platili u nové, ale máte velice nízké poplatky, kdežto nová banka by vás jejich prostřednictvím nešetřila, přechod se vám nevyplatí.

Také musíte zvážit, jakou minimální částku chcete přeúvěrováním měsíčně nebo ročně ušetřit, protože například kvůli zmíněné stokoruně měsíčně asi opravdu nemá cenu měnit banku a pouštět se do takového kroku, jakým refinancování hypotéky je.

V neposlední řadě nemůžeme nezmínit fakt, že přeúvěrování hypotéky byste měli začít řešit ideálně 3 měsíce před uplynutím období fixace.

Nevíte si rady? Nechte to na odbornících

Pravdou zůstává, že o přeúvěrování hypotečního úvěru si můžete přečíst deset článků, ale nikde nemusíte najít nic, co by vystihovalo právě vaši situaci a co by vám napovědělo, zda se konkrétně vám refinancování vyplatí, nebo ne. V takovém případě (ale samozřejmě i ve všech ostatních) se můžete bez obav obrátit na hypotečního makléře, který nejenže se v této problematice vyzná, ale také je schopen vám díky kontaktům s bankami zajistit pro přeúvěrování lepší a výhodnější podmínky, nebo pokud budete chtít jednat na vlastní pěst, můžete se s ním pouze individuálně poradit. Makléř je schopen právě vaši situaci posoudit a navrhnout vám nejlepší řešení.

Refinancování neboli přeúvěrování hypotéky je krok, který se mnohdy vyplatí. Než ho však uděláte, stanovte si, kolik korun chcete díky němu měsíčně či ročně minimálně ušetřit. Potom porovnejte nabídky a rozhodněte se, zda se vám tento krok vyplatí. Počítejte se všemi výdaji, které vás čekají, a v případě nesnází, nebo jen v případě, že nechcete tuto záležitost sami, obraťte se na zkušené profesionály – hypoteční makléře.

 

Sdílejte článek