Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Závěr roku je již tradičně ve znamení sjednávání nových smluv stavebního spoření. To podporují stavební spořitelny mnoha zajímavými akcemi. Letos poprvé i možností dorovnání státní podpory pro nové smlouvy stavebního spoření pro období následujících 5 let.

Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Vláda v rámci úsporného balíčku navrhla snížení státní podpory. Od 1. 1. 2024 bude ze současné 10% podpory z roční výše vkladů, max. 2 000 Kč snížen na 5 % státní podpory z roční výše vkladů klienta, max. 1 000 Kč.

Pokud si klient ještě letos sjedná novou smlouvu u jedné ze stavebních spořitelen, které tuto akci nabízejí, získá za vklady vložené v tomto roce ještě státní podporu 10 %, max. ve výši 2 000 Kč. Ta je připsána na smlouvě v polovině dubna následujícího roku. Za vklady provedené v roce 2024 již bude připsáno ministerstvem financí max. 5 % z vkladů max. 1 000 Kč a stejnou částku klientovi vloží na smlouvu stavební spořitelna.

Navíc dvě ze stavebních spořitelen garantují po celou vázací dobu, tedy 6 let, garantovanou úrokovou sazbu vkladů 2,5 % p. a. Máte-li starší smlouvu stavebního spoření a chcete výše pospanou nabídku využít, doporučuji na starší smlouvě zrušit nárok na státní podporu a její trvání ponechat do splnění vázací doby 6 let od sjednání. V takovém případě zůstanou dosud připsané státní podpory na starší smlouvě, neztratíte tak nárok na jejich vyplacení při ukončení smlouvy. Zároveň Vám bude na nové smlouvě připsána státní podpora ve výši, kterou Vám stavení spořitelna dorovná po jejím připsání.

To zní možná zajímavě, ale jsou zde i zajímavější nabídky. Pro klienty, kterým končí vázací doba u dříve sjednaných smluv a nepotřebují naspořené prostředky nyní využít. Zvažují je převést na novou smlouvu v plné výši, je zde nabídka využití bonusů za vysoké vklady. Vysokým vkladem může být 50 000,-Kč které klienta převede do 4 měsíců od sjednání smlouvy stavebního spoření a stavební spořitelna mu k nim vyplatí jednorázový bonus ve výši 2.500 Kč, při částce 100.000 Kč bude jednorázový bonus činit 5.000 u několika stavebních spořitelen. Další nabídkou pro zajímavější zhodnocení jistě přispěje úrokový bonus, nebo úrokové zvýhodnění, které se základní úrokovou sazbou mohou činit až 4 – 7 % úroků za rok 2024, pro další roky bude úrokový bonus vypsán v nové výši, kterou nyní neznáme.

Klient se musí rozhodnout při sjednání smlouvy stavebního spoření, zda dá přednost zvýhodnění dorovnání státní podpory stavební spořitelnou nebo úrokovým zvýhodněním, tyto 2 výhody nelze kombinovat.  Při současném sjednávání nových smluv bez poplatku se i tak rozhodně jedná o zajímavé nabídky konzervativní formy spoření. Samozřejmě jsou na trhu aktuálně spořicí účty bank s vyšším úročením vkladů, ale jsou bez státní podpory a rozhodně nemají garanci úrokové sazby na 6 let jako smlouvy stavebního spoření.

Rozhodujete se, zda uzavřít nové stavební spoření? Naši makléři Vám rádi pomohou pro Vás vybrat z aktuální nabídky stavebních spořitelen nejvhodnější produkt.

 

foto David Eim

Autor článku: 
Lenka Svobodová
Specialistka metodiky stavebního spoření
Vázaná zástupkyně GEPARD FINANCE

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření na podzim 2024

Stavební spořitelny reagují na změny trhu a snižují zhodnocení pro nové smlouvy stavebního spoření. Většinou se jedná o snížení úrokových bonusů, ale došlo i ke snižování základních úrokových sazeb. Pro klienty to není příliš povzbudivá zpráva. Ale...

Nezajištěné překlenovací úvěry stavebních spořitelen (červen 2024)

Stavební spořitelny v devadesátých letech minulého století vstupovaly na český trh s novým produktem - stavebním spořením nejen pro spoření, ale i se zájmem řešit druhou fázi produktu tzv. přidělený úvěr ze stavebního spoření pro řešení oprav a...

Stavební spoření v květnu 2024

Po snížení státního příspěvku byl počátek roku spojen s opadem zájmu o sjednávání nových smluv stavebního spoření. Úrokové sazby na nových smlouvách pomalu klesají. Zájem o nové smlouvy po několika měsících znovu roste. Co všechno k tomu přispělo?