Ceny nemovitostí letí vzhůru. Vyplatí se stále hypotéka, nebo je výhodnější nájem?

 

Z vlastního bydlení se stává pro stále větší skupinu obyvatel nedosažitelný luxus. Ceny bytů a domů v České republice vzrostly ve třetím čtvrtletí loňského roku v průměru o 22 %, což představuje nejrychlejší růst v celé Evropské unii. A tak se logicky nabízí otázka, zdali se stále vyplatí hypotéka, nebo jestli v dnešní době uvažovat spíše o nájemním bydlení?

hypotéky budou dražší

Smutné prvenství v rekordním růstu cen

Ceny domů a bytů vzrostly v celé Evropě, smutné prvenství v této „disciplíně“ si však odnáší Česká republika. Tuzemské byty zdražily meziročně o 22 %, zatímco evropský průměr byl 9,2 %. Dostali jsme se tak do situace, kdy jsou ceny nemovitostí v tuzemsku nejdražší v historii a zároveň rostou v meziročním srovnání jejich ceny nejrychleji.

Jen o něco pomaleji než v Česku rostly ceny bydlení ve třetím čtvrtletí roku 2021 v Litvě (18,9 %), Estonsku (17,3 %) a Nizozemsku (16,8 %). Naopak nejpomalejší růst byl na Kypru (2,2 %), v Itálii a ve Španělsku (shodně 4,2 %).

Důvody pro růst cen se nemění

Příčiny růstu cen se nemění. Stojí za ním extrémně pomalá výstavba nových bytů, silná poptávka po nemovitostech a donedávna také vcelku dostupné a levné hypotéky. V poslední době lze za další důvod, který se podílí na růstu cen, považovat také sílící chuť Čechů investovat do nemovitostí s cílem ochránit své úspory před rostoucí inflací.

Klesá dostupnost bydlení

S rostoucími cenami bytů a domů na realitním trhu přímo úměrně klesá také dostupnost vlastního bydlení. To dokazuje mimo jiné Index dostupnosti bytů, který uvádí, jak jsou v Česku dostupné byty na hypoteční úvěr. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Souhrnný index v roce 2021 prudce rostl a s tím, jak v druhém pololetí loňského roku začaly zdražovat hypotéky a další zdražení se chystá i letos, se trend pravděpodobně nezmění.

Index dostupnosti bytů

Zdroj: EMA data

Hypotéka, nebo nájem?

Nepříznivá situace na trhu s nemovitostmi nutí mnohé k otázce, zdali je stále výhodnější platit hypotéku, nebo spíše zvolit nájemní bydlení. Odpověď nebude nikdy jednoznačná, protože vždy záleží na osobních preferencích a možnostech daného jedince. Z dlouhodobějšího hlediska však nelze bydlení ve vlastní nemovitosti upřít zásadní výhodu. Po doplacení hypotéky máte vlastnická práva k nemovitosti, zatímco v případě nájmu vám nemovitost nebude patřit ani po 30 letech poctivého placení. Pokud bychom tedy na věc nahlíželi čistě z tohoto úhlu, je otázka celkem jednoznačně zodpovězena.

Pokles úrokových sazeb vám nájemné nesníží

Další možností, jak na situaci nahlížet, je porovnání výše úroků ve splátce hypotéky a ceny nájmu. Zde může nyní vycházet, zejména díky rostoucím úrokovým sazbám a vysokým cenám nemovitostí, jako výhodnější bydlení v nájmu, především pak ve velkých městech. Ovšem ani v tomto případě bychom neměli zapomínat na skutečnost, že úrokové sazby se mění v závislosti na aktuální ekonomické situaci. Kdo zvolí nyní krátkou fixaci, může se již za dva nebo tři roky těšit v případě poklesu úrokových sazeb na mnohem nižší splátky. Cena nájemného sice může mírně poklesnout, ovšem nájem vám nikdo jen tak o několik set či dokonce tisíc korun v závislosti na vývoji úrokových sazeb nesníží.

Rizika přináší hypotéka i nájem

Obě varianty bydlení mají také svá rizika. Každý by se proto měl rozhodnout na základě svých možností a zvážit důkladně veškeré pro a proti. Pokud se mladý člověk stěhuje od rodičů do svého prvního bydlení, s velkou pravděpodobností zvolí nájem, který ho nebude k ničemu zavazovat. Jinak už bude přemýšlet pár, který se chystá usadit a založit rodinu. V pronájmu vám může dát majitel výpověď a vy se ocitnete v situaci, ve které budete muset rychle sehnat nové bydlení. Při splácení hypotéky se zase můžete dostat do situace, v níž nebudete mít na splácení. Proto je vhodné obrátit se na zkušeného hypotečního makléře, který dokáže vyhodnotit, jaké jsou vaše možnosti a navrhnout případné řešení.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...