ČNB chce dále zpřísnit získání hypotéky. Kdo na ně již nedosáhne?

Nedávné zpřísnění podmínek pro udělování hypoték udělalo některým žadatelům čáru přes rozpočet. Pokud ovšem sněmovnou projde novela zákona o České národní bance, postihne hypoteční trh nefalšované zemětřesení. Reálně totiž hrozí šance, že většina domácností na rozumný hypoteční úvěr nebude mít nárok. Jak je to možné?

ČNB plánuje další zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Jak se vás to dotkne?

Český hypoteční trh se mění před očima. První utáhnutí opasku přišlo 3. 4. 2017, kdy v platnost vstoupilo doporučení neudělovat žadatelům hypotéky se 100% hodnotou zástavy nemovitosti. Současně s tím došlo k regulaci množství poskytnutých hypotečních úvěrů nad 80 % LTV.

Tímto krokem se Česká národní banka snaží zamezit hypoteční bublině, reálný dopad však bude zřejmě minimální. Při nedostatku financí pro koupi nemovitosti se totiž žadatelé jednoduše obrátí na spořitelny a nebankovní instituce a doplatek na nemovitost si půjčí tam.

I na to má ale bankovní rada recept.

Přísnější posuzování bonity na obzoru?

Říkají vám něco termíny LTI / DTI? Měly by. Pokud totiž parlament schválí novelu zákona o ČNB, získá Česká národní banka pravomoc regulovat hypoteční trh závaznými podmínkami pro žadatele.

Představitelé ČNB se svými záměry netají – kromě výše LTV by se o udělení hypotečního úvěru (a jeho výši) mělo v budoucnu rozhodovat i podle LTI / DTI. Co ty toto termíny znamenají a jaký praktický dopad mohou mít?

Česká národní banka stanovuje vyhláškou způsob a pravidla výpočtu úvěrových ukazatelů.

Úvěrovým ukazatelem je ukazatel vyjadřující poměr:

a) celkové výše dluhů spotřebitele ze spotřebitelských úvěrů zajištěných stejnou obytnou nemovitostí k hodnotě zajištění (ukazatel LTV),

b) celkové výše dluhů spotřebitele k jeho příjmům (ukazatel DTI),

c) výdajů spotřebitele vyplývajících z celkové výše dluhů spotřebitele k jeho příjmům (ukazatel DSTI).

LTI – výše hypotéky dle čistého příjmu

LTI (loan to income) vyjadřuje poměr úvěru k ročnímu čistému příjmu žadatele o hypoteční úvěr. ČNB operuje s myšlenkou, že maximální výše hypotéky by se odvíjela od LTI v hodnotě 5.

Objem poskytnutých financí by ovšem sráželo vlastnictví kreditních karet a kontokorentu. V očích ČNB jde o potenciální zdroj dluhů – a to i navzdory skutečnosti, že člověk tyto úvěrové produkty vůbec čerpat nemusí.

Modelový příklad

Čistý měsíční příjem: 25 000 Kč

Čistý roční příjem: 300 000 Kč

Kontokorent: 17 000 Kč

LTI: 5

Maximální výše hypotéky: (LTI × čistý roční příjem) - kontokorent

(5 × 300 000 Kč) - 17 000 Kč = 1 483 000 Kč

S čistým příjmem 25 000 Kč by žadatel o hypotéku dosáhl úvěru ve výši 1 483 000 Kč.

DSTI – omezená výše splátky

DSTI (debt service to income) informuje o tom, jakou měrou zatěžuje rozpočet žadatele splácení nejrůznějších dluhů. Proč by to ale mělo žadatele o hypotéku zajímat?

Čím nižší DSTI totiž je, tím menší relativní částku si můžete dovolit splácet. Ve výsledku by to znamenalo rozložení splácení hypotečního úvěru do delšího časového období. Pokud navíc řešíte i další pohledávky, táhla by se s vámi hypotéka většinu života. V případě hypotečního trhu by ČNB poskytnutí úvěru ráda podmínila maximální výší 40 % DSTI.

Modelový příklad

Čistý měsíční příjem: 25 000 Kč

Současná výše splátek: 0 Kč

DSTI: 40 %

Maximální měsíční splátka: Čistý měsíční příjem × DSTI

25 000 Kč × 0,4 = 10 000 Kč

S čistým příjmem 25 000 Kč a bez dalších pohledávek by vaše maximální výše měsíční splátky hypotéky byla 10 000 Kč.

Jak by se schválení novely zákona o ČNB dotklo vaší žádosti o hypotéku? Sjednejte si ZDARMA schůzku s našimi makléři a nechte si zpracovat nezávaznou studii!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...