Ekologičtější bydlení po roce 2020

Každý, kdo od ledna 2020 zažádá o stavební povolení, bude muset počítat s novými podmínkami energetické náročnosti při stavbě rodinných domů. Se začátkem nového roku vstoupila v platnost evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která vyžaduje, aby nové rodinné domy splňovaly požadavek na budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Jak moc je ekologická směrnice pro stavbu domu revoluční a co ve skutečnosti brání výstavbě nových domů?

Ekologičtější bydlení po roce 2020

Téměř nulová spotřeba v praxi

Termín budova s téměř nulovou spotřebou dosahuje měrné spotřeby tepla na vytápění v rozsahu přibližně od 30 do 70 kWh/m2 za rok v závislosti na geometrii stavby, což řádově odpovídá výstavbě běžných nízkoenergetických domů. U malých jednopodlažních objektů to může být i více než 80 kWh/m2 za rok. Nová ekologická směrnice tak nebude pro stavaře žádnou velkou změnou v dosavadních postupech.

Kolik si za stavbu domu připlatíme?

Odborníci odhadují, že by stavba rodinných domů po roce 2020 díky přísnějším energetickým normám mohla prodražit zhruba o 10 až 15 %. To znamená u domů s rozpočtem 3 až 4 miliony korun průměrně o 300 až 400 tisíc více. Za vyššími náklady stojí především kvalitnější zateplení domů, okna s trojskly či solární kolektory na ohřev vody.

V konečném součtu můžete ušetřit

Na jedné straně stojí o něco vyšší pořizovací náklady na stavbu energeticky úspornějších domů, na druhé straně můžete počítat s nižšími náklady na provoz vaší domácnosti. Díky kvalitnějším oknům, dveřím a izolaci ušetříte ročně i desítky tisíc na vytápění. Výdaje za elektřinu a teplou vodu dokáží snížit instalace solárních panelů. Další úsporu energie může přinést např. vlastní tepelné čerpadlo jako zdroj tepla.

Stát poskytne dotaci až 450 000 Kč

Vyšší náklady na výstavbu domu s velmi nízkou energetickou náročností vám může z části vykompenzovat stát formou dotačních programů Státního fondu životního prostředí. Pro výstavbu rodinných domů je určen dotační program Nová zelená úsporám. Konečná částka dotace se určuje podle dosažené úrovně energetické náročnosti budovy a požadovaných technických parametrů. Získat lze jednorázově až 450 000 Kč.

Ne všechno musí být „ekologické“

Přísnější pravidla se nebudou týkat všech nemovitostí. Výjimku budou tvořit malé chaty, rekreační objekty, kostely a památkové budovy. Příležitostně se novým nařízením mohou vyhnout i některé průmyslové areály. Řešit nic nemusí ani majitelé již postavených domů, pokud se v rámci jejich rekonstrukce nebude jednat o zásadní přestavbu.

Problémem je stavební zákon

Ekologická směrnice o energetické náročnosti budov tak žádnou velkou revoluci ve výstavbě rodinných domů nepředstavuje. Více developery a stavaře trápí průtahy okolo schvalování novely stavebního zákona. Úřady se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a dle stavebních odborníků se výstavba středně velkého bytového projektu povoluje pět let až deset let. Zdlouhavý byrokratický proces pak v konečném důsledku zvyšuje cenu nemovitostí a zhoršuje už tak neutěšenou situaci na trhu s bydlením.

Financování stavby domu

Nejen při stavbě domu se vyplatí jednat s odborníky. Pokud se chystáte financovat stavbu vašeho domu hypotékou, nejlepší cestou je obrátit se na specialistu, který vám vypracuje nabídky více bank a ušetří tak spoustu času s vyřizováním hypotečního úvěru. Obraťte se na nás – hypoteční makléře GEPARD FINANCE. Stačí si sjednat schůzku a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...