Češi touží po bydlení ve vlastním
Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že podíl vlastnického bydlení v České republice je jeden z nejvyšších v Evropě. Více než dvě třetiny (68 %) Čechů bydlí ve vlastním a v družstevním vlastnictví žije necelých 10 % obyvatel ČR. V nájemních bytech žije pouze pětina obyvatel Česka. Dostupnost nového bydlení se nám však ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi vzdaluje a již třetí rok po sobě byla v loňském roce nejhorší.
Na nové bydlení šetříme nejdéle
Nový byt nás vyjde na 11,4 průměrného ročního platu, v roce 2018 to bylo 11,2 platu. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte. I přesto, že ceny bydlení nerostly v loňském roce tak silně, průměrná transakční cena nových bytů meziročně vzrostla o necelých 9 % a Praha zůstává s 3395 eur/m2 jedním z nejdražších středoevropských měst. S Českem je srovnatelné Srbsko (11,3 ročního platu), Rakousko (10 platů) a Slovensko (9,9 ročního platu). Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Portugalci (4 roční platy) a Belgičané (4,1 ročních platů).
Koronavirus navýšil množství bytů k dlouhodobému pronájmu
Nastalá situace způsobená koronavirovou pandemií výrazně ovlivnila také trh s nájmy. Z velkých evropských metropolí včetně Prahy zmizely tisíce turistů a zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace se ze dne na den snížil na minimum. Na trhu se tak objevily tisíce volných bytů k dlouhodobému pronájmu v atraktivních lokalitách, jejichž pronájmem si majitelé snaží zmírnit ušlé příjmy. Podle údajů developerské společnosti Trigema počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 71,8 %.
Poklesly skutečně ceny nájmů?
Trh očekával, že nárůst bytů určených k dlouhodobému pronájmu bude mít za následek pokles jejich cen. Ve skutečnosti nájemní ceny po nástupu koronakrize poklesly především v Praze (nejvíce Praha 1 a 2) a vybraných velkých městech, ve zbytku republiky docházelo dokonce k jejich růstu. Mírný meziroční pokles zaznamenalo dle dat z webu realitymix.cz počátkem června Brno (-2,2 %), Ostrava (-2,7 %) nebo Zlín (-6,3 %). Ceny nájmů naopak rostly např. v Hradci Králové (6,6 %), Pardubicích (16,7 %) či Jihlavě (11,6%).
Co je levnější? Nájem vs. hypotéka?
Zdali současná situace nenahrává spíše než investici do vlastní nemovitosti právě bydlení v nájmu, zjišťovala Skupina MONETA. Její závěry jsou jasné. Splácet měsíčně hypotéku je nyní ještě výhodnější než platit nájem. Z údajů zveřejněných ve své tiskové zprávě vyplývá, že zatímco v březnu 2020 rozdíl mezi měsíčními výdaji na hypotéku a nájmem činil v průměru 2 241 Kč ve prospěch vlastního bydlení, v červnu to bylo 2 339 Kč. Vliv měl na danou situaci také pokles hypotečních sazeb.
Nejvíce si přitom v rozdílu splátky hypotéky vůči nájmu polepšili majitelé pražských bytů. Zatímco v březnu zde vyšla hypoteční splátka v průměru o 1 000 Kč dráž než nájem, rozdíl klesl na polovinu. Vlastní bydlení se nejvíce vyplatí v Ústí nad Labem. Měsíční splátka hypotéky je zde v průměru o 5 144 Kč levnější než nájemné. Podobně jsou na tom např. Jihlava či Ostrava, kde ve prospěch hypotéky hovoří částky přesahující 4 000 Kč.
Vyřizujete hypotéku?
Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.