Jak se rozhodujeme při volbě hypotéky?

Vlastnické bydlení je v České republice stále nejoblíbenější formou bydlení. Podíl vlastnického bydlení se u nás pohybuje vysoko nad průměrem zemí Evropské unie. Našetřit dostatek financí na koupi vlastní nemovitosti je však pro mnoho lidí nereálné, financování tak nejčastěji řešíme hypotečním úvěrem. Jaké jsou naše představy o splácení budoucí hypotéky a jak moc se liší od reality?

Jak se rozhodujeme při volbě hypotéky?

Hypotéka jako cesta k vlastnímu bydlení

Podle průzkumu, který pro Českou bankovní asociaci (ČBA) vypracovala společnost SC&C, se ukázalo, že hypotéku má u nás necelých 20 % lidí, dalších 10 % Čechů o ní uvažuje. Zatímco starší žadatelé se zadlužují především kvůli rekonstrukci bytu či domu, případně se snaží pořídit bydlení pro své děti, mladší žadatele k tomu žene sen o vlastním bydlení.

Dostupnost bydlení

V touze po novém bydlení Čechy neodrazuje ani fakt, že dostupnost nového bydlení je u nás ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi již druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt nás dle studie poradenské společnosti Deloitte vyjde na 11,2 průměrného ročního platu. Nejsnadněji na bydlení dosáhnout Portugalci, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 m2 vynaloží 3,8 ročního platu.

Při rozhodování dáme na finanční poradce

Největší množství dotázaných, kteří mají v plánu využít hypotéku, uvedlo, že se při výběru chtějí rozhodovat podle aktuální výše úrokových sazeb a RPSN.

Realita je však jiná. Téměř polovina dotázaných, kteří již splácí hypoteční úvěr, uvedla, že při výběru hypotéky dali především na doporučení finančního poradce.

Kolik si půjčujeme

Celkové zadlužení českých domácností je 1,7 bilionu korun, z toho 1,2 bilionu korun připadá na úvěry na bydlení. Nejčastěji si půjčujeme částku od jednoho do dvou milionů korun (42 %). Nižší hypotéky do jednoho milionu korun jsou obvyklé spíše u lidí ve věku kolem 50 let a slouží především na rekonstrukci stávajícího bydlení. Vyšší hypotéky nad 3 miliony korun si většinou plánují půjčit žadatelé mladšího věku do 34 let.

Volíme delší splatnost úvěru

Dobu splácení si Češi volí nejčastěji na více než 20 let (66 %). Délku sjednané doby hypotéky nejvíce ovlivňuje věk žadatele a konečná výše hypotéky. Zpravidla platí, že čím vyšší hypoteční úvěr si žadatel vezme, tím spíše si splátky rozloží do více let.

Ukazatel LTV a vlastní peníze

V současné době banky na základě doporučení ČNB půjčují jen do 90 % hodnoty zastavované nemovitosti (LTV), nejčastěji však pouze do 80 % LTV. Podle průzkumu si před podáním žádosti o hypotéku čtvrtina respondentů musela nejprve našetřit více než půl milionu korun. Jako hlavní zdroj „vlastních peněz“ uvedli úspory (64 %) či stavební spoření (31 %), půjčku v rámci rodiny přiznalo 18 % dotázaných.

Čeho se u hypotéky bojíme

Za největší riziko v souvislosti se splácením hypotéky lidé považují neschopnost úvěr splácet kvůli dlouhodobé nemoci či úmrtí jednoho ze spoludlužníků, případně kvůli nezaměstnanosti. Ve skutečnosti je nejčastějším důvodem neschopnosti splácet dle hlavního poradce ČBA Vladimíra Staňury rozchod partnerů.

Financování vlastního bydlení

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...